Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
Deferment of the announcement of the verdict
- Tez No: 370174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERI BIRAKILMASI ÖZET Bilindiği üzere Avrupa Birliği ile uyum çalışmaları çerçevesinde 1 Haziran 2005 tarihi itibariyle yürürlüğe giren, gerek maddi ceza hukukuna gerekse ceza usulüne dair yasal değişiklikler ile birlikte ülkemiz yeni bir ceza adaleti sistemine geçmiş bulunmaktadır. Söz konusu yasal düzenlemeler ile köklü değişiklikler yapılmış olup, hiç kuşkusuz tez çalışmamızın konusunu oluşturan“hükmün açıklanmasının geri bırakılması”kurumunun ceza adaleti sistemimize dahil edilmesi de bu köklü değişikliklerdendir. Karşılaştırmalı hukukta pek çok ülkede uygulanan ve alıştırma evresi olarak değerlendirilen; kurumun ilk aşamada yetişkin olmayan suçlar hakkında kabul edilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi suretiyle yetişkinlerin de kapsama dahil edilmesi usulü ülkemizde de uygulanmış, 15.07.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile ilk kez suça sürüklenen çocuklar yönünden uygulanması kabul edilen kurum yaklaşık olarak bir buçuk yıl sonra Ceza Muhakemesi Kanunumuzda düzenlenmek suretiyle tüm sanıklar yönünden uygulanır hale gelmiştir. Aradan geçen sekiz yıla yakın sürede kurum gerek yapılan değişiklikler gerekse uygulamada Yargıtay'ın kararları doğrultusunda hukuk sistemimizde önemli ölçüde yerleşmiş ise de aksayan yönlerin olduğu gerçeği yadsınamaz. Tez çalışmamızda öncelikle kurumun tarihsel süreç içerisindeki ve karşılaştırmalı hukuktaki gelişim süreci üzerinde durulacak, daha sonra mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde hukukumuzdaki durumu değerlendirilecektir. Bu doğrultuda kurumun niteliği, uygulanma usulü ve koşulları, sonuçları, kanunyolu denetimi ve uygulamada ortaya çıkan sorunlara dair çözüm önerileri aktarılacaktır. Çalışmanın faydalı olmasını diliyorum.
Özet (Çeviri)
DEFERMENT OF THE ANNOUNCEMENT OF THE VERDICT ABSTRACT The Republic of Turkey introduced a new criminal justice system on 01.05.2005 due to the requirement of harmonizing her domestic legislation with Acquis on the way of accession to European Union. The system includes changes both in criminal law and criminal procedure law. Aforementioned legislative regulations changed the whole system dramatically, and undoubtedly including“deferment of the announcement of the verdict”to Turkish legal system is one of the most important novelties. It is used at first only for juvenile delinquency with the enactment of the Juvenile Protection Law no. 5395 on 15.07.2005 as an adaptation period as it was also experienced in comparative law. Following the evaluation of its results it was included to Criminal Procedure Law and started to be implemented also for adult crimes. After eight years of implementation, although it has taken a salient place in our legal system by both implementation in accordance with Supreme Court decisions and amendments, it is obvious that the system still fails in some aspects. This study aims to clarify historical background and development period of deferment of the announcement of the verdict and to evaluate the situation in Turkish legal system within the frame of present legal regulations. Accordingly, its nature, procedures and conditions of implementation, results, appellate review and solution suggestions related to problems experienced during implementation will be covered.