Dersim (Tunceli) olayları örneğinde medya ve iç oryantalizm
The medi̇a and i̇nternal ori̇entali̇sm i̇n case of Dersi̇m (Tunceli̇) events
  1. Tez No: 370176
  2. Yazar: TAHA BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RUHİ DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Toplumsal ve siyasal söylemler dilin anlamlandırma pratiği aracılığıyla kendini mutlak hakikat olarak temsil eder. Bu hakikatler medya aracılığıyla yeniden üretilir. Oryantalizm bir söylem pratiği olup Doğu ve Batı toplumlarının ontolojik ve epistemolojik bağlamda birbirlerinden farklı olduğunu iddia eder. Oryantalizm söylemi, Doğu ve Batı arasındaki farklılıkları doğal hakikat olarak sunmuş, sömürgeciliği meşrulaştırmıştır. Sömürgecilik sonrasında Oryantalizm söylemi Doğulu toplumlar tarafından içselleştirilmiştir. Bu durum iç oryantalizm olarak adlandırıldı. Bu evrede Doğulu toplumların ilkel-modern, geri-medeni vb. söylemler aracılığıyla birbirlerini ötekileştirdikleri görüldü. Çalışmanın olgusal bölümünde yazılı basınının Dersim söylemi iç oryantalist bağlamda ele alındı, bu söylemin iç oryantalizm söylemi olduğu olgusal örneklerle desteklendi. Dersim söylemi belirgin şekilde, Dersim'in 'geri', 'cahil', 'medeniyetsiz', 'ilkel', 'feodal' vb. şeklindeki iç oryantalizm temsillerini içermektedir. İncelenen metinler hükümeti 'modern', 'medeni', 'güçlü', 'şefkatli' vb. şeklinde hiyerarşik olarak üst konumda temsil etmiştir. Bu temalar aracılığıyla siyasal otorite müdahaleye davet edilmiştir. Yazılı basın Dersim'i iç düşman olarak ele almış, Dersim'de yapılan eylemleri sistematik şekilde meşrulaştırmıştır. Dersim söyleminde meşrulaştırıcı paradigma olarak iç oryantalizm kullanılmıştır. Dersim'de yaşananlar meşrulaştırılırken dilin anlamlandırma pratiğinden yararlanmış, Dersim söylemi doğal bir hakikat şeklinde temsil edilmiştir. Başka bir ifadeyle yazılı basın, Dersim söylemini inşa etmiş, yeniden üretmiş ve bu söylemi hegemonik hale getirmiştir. Anahtar Kelimeler Oryantalizm, Yazılı Basın, Dersim, Modernleştirme, İdeoloji, Söylem Çözümlemesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social and political discourses represent themselves as absolute truth while making sense of something in the practice of a language. The truth is reproduced by media. Orientalism, as a discourse, claims that the East and the West societies are all different from each other ontologically and epistomologically. The Orientalist discourse presents the differences between the East and the West as a natural truth and thus legitimates colonialism. During the postcolonial period, the orientalist discourse was internalized by Eastern societies which was called as internal orientalism. In this period, Eastern societies used such discourses as primitive-modern, noncivilized-civilized, etc., and 'marginalized' one another. In the factual part of this study, the discourse for Dersim on the written media was examined in detail in terms of internal orientalism, and by means of factual examples, it is borne out that this discourse is an internal orientalism one. The discourse related to Dersim prominently consists of such internal orientalism representations as 'noncivilised', 'barbaric', 'primitive', 'feodal', etc. The texts which were examined in the study put the government in a hierarchically higher position as 'modern', 'strong', 'compassionate', etc. Thus, political authority was called to intervene. The written media regarded Dersim as an internal hostile, and legimitized the verdict in Dersim systematically. The media adopted the internal orientalism discourse to legitimize itself. In other words, the written media constructed Dersim discourse, reproduced and made this discourse hegemonic. Key Words Orientalism, Written Media, Dersim, Modernization, Ideology, Discourse Analysis