E-devlet uygulamalarında coğrafi bilgi sisteminin yeri: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneği
Place of geographical information systems in e-government applications: Case of Kocaeli Metropolitan Municipality
- Tez No: 370183
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞENGÜL, DOÇ. DR. OKTAY KOÇ, DOÇ. DR. KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kamu yönetiminin yeniden yapılandırılmasında kullanılması ile birlikte yerel yönetimlerin bulundukları çevre ile ilgili her türlü bilgi ve belgeyi depolama ve kullanma kapasiteleri oldukça artmıştır. Yerel yönetimlerin, artan nüfus ile birlikte sorumluluklarının da artmasının bir sonucu olarak, bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu aşamada yerel yönetimler özellikle internet, bilgisayar ve cep telefonları ile birlikte bilgi sistemlerinin işlevlerinden yararlanmaya başlamıştır. Böylece yerel yönetimlerin kaynaklarının verimli kullanılması, doğru karar alması, yönetimde şeffaflığın sağlanması ve dolayısıyla vatandaşların memnuniyetinin sağlanması için coğrafi bilgi sistemleri ortaya çıkmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemi konuma bağlı olarak verileri toplayarak, daha sonra vatandaşların ve diğer paydaşların kullanıma sunan yazılım sistemidir. Coğrafi bilgi sistemleri tüm dünyada yaygınlaşmış ve sağladığı avantajlar ile birlikte ülkemizde yerel yönetimler için vazgeçilmez hale gelmiştir. Böylelikle ülkemizde ve dünyada birçok yerel yönetim kuruluşu coğrafi bilgi sistemleri kurmaya başlamıştır. Bu çalışmada coğrafi bilgi sistemlerinin e-devletle ilişkisi incelenmiştir. Coğrafi bilgi sistemlerinin e-devlet uygulaması olarak kabul edilmesi ve bu teknolojinin yerel yönetimlere etkisi araştırılmıştır. Bu noktada araştırma aslında coğrafi bilgi sistemlerinin e-devlet uygulamasındaki yerinin tespit edilmesine yöneliktir. Bunun için Kocaeli Coğrafi Bilgi Sistemi üzerinden inceleme yapılmıştır. Öncelikle e-devlet ve e-belediye uygulamaları açıklanmış daha sonra ise Kocaeli Coğrafi Bilgi Sistemi'nin tasarımı, yapısı ve uygulanmasından bahsedilmiştir. Sonuç olarak coğrafi bilgi sistemlerinin yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine olumlu etki ederek, e-devlete ulaşmada bir basamak işlevi gördüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With starting to use information and communication technologies in public administration's reorganization, local government's capacity to store and use of every information about the environment that they belong has increased. It became obligatory to use information and communication technologies in local governments, as a result of increasing population and responsibilities. In this stage local governments started to use function of especially internet, computer and mobile phones with information systems. So geographic information systems came forward for using the local governments resources efficient, taking the right decisions, providing transparency in administration and so on citizen's satisfactions. Geographical Information System is a software system which collects information depending on the location and then providing to use of citizens and other stakeholders. Geographical information systems has spread all over the world and along with advantages, in our country it has become indispensable for local governments. So in our country and all over the world various local governments has started to establish geographical information systems. In this study, relations between geographical information systems and e-government was examined. Geographical information systems to being considered as e-government's application and this techolonogie's impact on local government was researched. Geographical information system's as a e-governments application. This research intended for find place of geographical information systems in e-government applications. For this reason Kocaeli Geographical Information System is examined. First of all about e-government and e-municipality applications are mentioned and then Kocaeli Geographical Information System's design, construction and implementation are discussed. As a result it found that geographical information systems make positive effect on local govenment's decision making process and it seen as step function in achieving e-government.