Sınıf öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yolları hakkında eğitim müfettişleri, ilköğretim okul yöneticilerinin görüşleri (Bolu ili örneği)
Opinions of education inspectors and primary school principals on teachers' ways to communicate with parents (case of Bolu)
  1. Tez No: 370207
  2. Yazar: MELİKE KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yolları hakkında; eğitim müfettişleri, ilköğretim okul yöneticilerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın Çalışma evreni, 2010 – 2011 eğitim öğretim yılında Bolu ve Düzce illeri Merkez ilçede görev yapan 31 Eğitim Müfettişi ile Bolu ili Merkez ilçesinde bulunan 34 okulda görev yapan 34 okul müdürü ile 51 okul müdür yardımcısı olmak üzere toplam 85 ilköğretim okulu yöneticisidir. Araştırma için örneklem alınmayarak tüm evren üzerinde çalışılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Coşkun(2010) tarafından geliştirilen Likert tipi 5'li derecelendirilmiş 'İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmenlerinin Velilerle İletişim Kurma Yolları Ölçek Formu' kullanılmıştır. Uygulama neticesinde elde edilen veriler SPSS 15.00 programında çözümlenirken; eğitim müfettişleri ve ilköğretim okulu yöneticilerinin önemseme ve gerçekleşme düzeylerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla; aritmetik ortalama, standart sapma analizleri, önemseme ve gerçekleşme düzeylerine ilişkin görüşleri arasında farkı belirlemek amacıyla ise; tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Önemseme ve gerçekleşme düzeylerine ilişkin görüşler arasında; demografik özelliklerine göre anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla; t-testi, tek yönlü varyans analizi ve tukey testi yapılmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Sınıf öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yollarını; eğitim müfettişleri ve ilköğretim okul yöneticileri 'önemli' düzeyde önemserken, 'kısmen' düzeyde gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yolları hakkında; eğitim müfettişleri ve ilköğretim okul yöneticilerinin bu iletişim yollarını önemseme düzeyine ilişkin görüşlerinde 'ev ziyaretleri' ve 'sosyo- kültürel etkinlikler' alt boyutlarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin velilerle iletişim kurma yolları hakkında; eğitim müfettişleri ve ilköğretim okul yöneticilerinin bu iletişim yollarının gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşlerinde tüm boyutlarda anlamlı fark saptanmıştır. Önemseme düzeyinde yapılan karşılaştırmalarda yaş değişkeni açısından 'yazışma' alt boyutunda, cinsiyet değişkeni açısından 'veli toplantıları' alt boyutunda, öğrenim durumu değişkeni açısından 'veli ziyaretleri' alt boyutunda, kurumdaki görev süresi değişkeni açısından 'ev ziyaretleri' alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmuştur. Diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Gerçekleşme düzeyinde yapılan karşılaştırmalarda öğrenim durumu değişkenine göre 'yazışma', 'veli ziyaretleri' ve 'bilgilenme- bilgilendirme' alt boyutlarında, yöneticilik kıdemi değişkenine göre 'sosyo-kültürel etkinlikler' alt boyutunda anlamlı fark bulunmuştur. Mesleki kıdem ve iletişim ile ilgili alınan kurs, seminer sayısı değişkenlerine göre ise önemseme ve gerçekleşme düzeylerine ilişkin görüşlerde anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the opinions of school administrators and education inspectors on primary school teachers' ways to communicate with parents. The population of this study includes 31 education inspectors working in Bolu and Düzce counties Merkez district and 34 school principals and 51 vice-principals working in 34 schools in Bolu county Merkez district. The study is carried out on the population without sampling. Descriptive survey method is used in this study. As a data collecting instrument, five point Likert scale developed by Coşkun (2010)“Primary School Teachers' Ways to Communicate with Parents Questionnaire”was used in the study. The collected data was analyzed using SPSS 15.00. To define the opinions of education inspectors and primary school administrators on the levels of significance and actualization, average and standard deviation analysis; to define the difference between the opinions of education inspectorsand primary school administrators on the levels of significance and actualization, one-way analysis of variance was used. T-test, one-way of variance and Tukey test was applied to define significant difference between the levels of significance and actualization in terms of demographic information. Education inspectors and primary school administrators consider primary school teachers' ways to communicate with parents as“important”; however, they think these are carried out“partially”. The results show that there is a significant difference between the opinions of education inspectorsand primary school administrators on the levels of significance of ways to communicate in“home visits”and“socio-cultural activities”sub-dimensions. There is a significant difference between the opinions of education inspectorsand primary school administrators on the levels of actualization in all sub-dimensions. In the comparisons on levels of significance, there is a significant difference in“correspondence”sub-dimension for age variable, in“parent meetings”sub-dimension for gender variable, in“parent visits”sub-dimension for education variable, in“home visits”sub-dimension for years in currant school variable. There is no significant difference in other sub-dimensions. In the comparisons on levels of actualization, there is a significant difference in“correspondence”,“parent visits”and“learning -informing”sub-dimensions for education variable and in“socio-cultural activities”variable for seniority in administration variable. However, there is no significant difference in significance and actualization levels for professional seniority and the number of attended seminars and courses on communication variables.