Fen bilgisi öğretmenliği lisans programı dersleri öğrenme çıktılarının fen ve teknoloji öğretmenliği özel alan yeterlikleri ile örtüşme düzeyi
The level of correspondance between the learning outcomes of courses in the science teacher education undergarduate program and science and technology teacher special field competencies
- Tez No: 370212
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada; AİBÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programının Bologna Süreci kapsamında hazırlanan alan ve alan eğitimi dersleri öğrenme çıktıları ile MEB'in hazırlamış olduğu Fen ve Teknoloji öğretmeni özel alan yeterlikleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma ile verilen derslerin öğrenme çıktıları ile özel alan öğretmen yeterliklerinin ne oranda örtüştüğünün ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak problem cümlesi“Fen Bilgisi öğretmenliği lisans programı alan ve alan eğitimi dersleri öğrenme çıktıları ile Fen ve Teknoloji öğretmeni özel alan yeterliklerinden ”öğrenme-öğretme sürecini planlama ve düzenleme“ ve ”gelişimi izleme ve değerlendirme“ yeterlik alanları ne düzeyde örtüşmektedir?”olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak ise doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmada AİBÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programının Bologna Süreci kapsamında hazırlanan alan ve alan eğitimi dersleri öğrenme çıktıları ile MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu Fen ve Teknoloji öğretmeni özel alan yeterliklerinden formal eğitim sürecini doğrudan ilgilendiren“öğrenme-öğretme sürecini planlama ve düzenleme”ve“gelişimi izleme ve değerlendirme”yeterlik alanlarına odaklanılmıştır. Araştırmacı ve alan uzmanı üç kişi öğrenme çıktıları ile özel alan öğretmen yeterliklerinden birkaçını rastgele seçmiş ve seçilen birkaç derse ait öğrenme çıktıları ile öğretmen yeterlikleri incelenmiştir. Yapılan eşleştirmeler sonucunda uzmanların ve araştırmacının görüşleri karşılaştırılmıştır. Araştırmacı ve alan uzmanlarının görüşlerinin birbirine paralel olması nedeniyle çalışmanın kalan kısmı araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Burada eşleştirilen öğrenme çıktıları ile yeterlik düzeylerinin birbiri ile tam olarak örtüştüğünü söylemek mümkün değildir. Ancak yeterliği o düzeyde temel manada karşıladığı düşünülen öğrenme çıktıları eşleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları bütüncül bir yaklaşımla ele alındığında alan ve alan eğitimi dersleri öğrenme çıktılarının ilgili yeterlikler ile tam anlamıyla örtüşmediği görüşüne ulaşılmıştır. Bu yeterliklerin alan dersleri içinde yer almaması beklenebilecek bir durumken, alan eğitimi derslerinin içinde olmaması bir eksiklik olarak görülebilir. Yapılan bu çalışmaya benzer bir çalışmanın olmaması çalışmadan elde edilen bulguların tartışılarak yorumlanmasını güçleştirmekle birlikte elde edilen sonuçların alana katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the learning outcomes of the field and field education courses prepared within the process of Bologna and offered in Science Teacher Education Undergraduate Program of Abant Izzet Baysal University (AIBU) were compared to Science and Technology Teacher special field competencies prepared by Republic of Turkey Ministry of National Education (MoNE). With this comparison, it was aimed to reveal to what extent the learning outcomes of the offered courses correspond to special field competencies. To address this aim, the following research question guided the study,“To what extend the learning outcomes of the field and field education courses offered in Science Teacher Education Undergraduate Program correspond to the competency fields of ”planning and arranging the learning/teaching process“ and ”monitoring and evaluating the development“ within the framework of Science and Technology Teacher special field competencies?”Case study, one of the qualitative research methods, was used in the present study. Document analysis was used as the data collection method. In this study, it is focused on that the contents of the field and field education courses of Science Teacher Education Undergraduate Program prepared within the process of Bologna and offered in AIBU Faculty of Education and the competency fields of“planning and arranging the learning/teaching process”and“monitoring and evaluating the development”within the framework of Science and Technology Teacher special field competencies prepared by MoNE General Directorate of Teacher Training and Education. In the data analysis process, three experts specialized in Science Teaching and the researcher selected some of the learning outcomes of several courses and teacher special field competencies randomly and matched them independently. As a result of matching, the views of the experts and the researcher were compared. Because the views of the experts and the researcher were parallel to each other, the rest of the study was conducted by the researcher. In line with the results of the study, it is not possible to state that the learning outcomes completely correspond to the competencies. Nevertheless, the competencies were matched with the learning outcomes thought to basically provide the acquisition of competencies at a certain level. When the results of the study were considered altogether, it was concluded that the learning outcomes of field and field education courses did not correspond to the related competencies. Although the absence of these competencies within the field courses is understandable, their absence within the field education courses can be seen as a shortcoming. The absence of similar studies in the related literature makes it difficult to discuss the results of the study, yet it is thought that the results could still contribute to the literature.