A comparative study of English language instructors regarding teacher self- efficacy and teacher stress
İngilizce okutmanlarının stres ve öz yeterlikleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 370213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AMANDA JANE AUDREY YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı metropolitan ve kırsal kesimlerde devlet üniversitelerinin İngilizce Hazırlık Okullarında çalışan İngilizce okutmanlarının stres ve öz yeterlilik düzeylerini araştırmaktadır. Veri toplamak için katılımcıların stres ve öz yeterlik düzeylerini belirleyen iki anket; İngilizce dili okutmanları için stres faktörleri (Petek, 2008), İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlilik ölçeği kullanılmıştır (Chaco´n, 2005). Bu veri toplama araçları Türkiye'de Üniversitelerde çalışan 151 okutmana uygunlanmıştır. Veriler Zonguldak Karaelmas Üniversitesinden 35, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden 10 , Karabük Üniversitesinden 17; Düzce Üniversitesinden 15 , Ege Üniversitesinden 22 , Yıldız teknik Üniversitesinden 32, Gazi Üniversitesinden 20 İngilizce okutmanından toplanmıştır. Veri analizi için betimsel istatistik olarak sıklık, yüzde, ortalama ve standart sapma, çıkarımsal istatistik olarak SPSS 19. kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu metropolitan ve kırsal kesimlerde devlet üniversitelerinin İngilizce Hazırlık Okullarında çalışan İngilizce okutmanlarının stres ve öz yeterlilik düzeyleri arasında cinsiyete,eğitim düzeyine,çalıştığı üniversitenin metropolitan yada kırsal kesime göre önemli bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the level of stress and self efficacy levels of English instructors who work at the English Preparatory Schools of Universities in provincial and metropolitan universities. Two scales which consist of a demographic inventory; Stress Factors Questionnaire for English Language Instructors (Petek, 2008), English Teachers' Sense of Efficacy Scale (ETSES) (Chaco´n, 2005) were used. This data gathering instrument was implemented on 151 English instructors working at 7 universities in Turkey. Data gathered from 35 English instructors from Zonguldak Karaelmas University, 10 English instructors from Abant İzzet Baysal University .17 English instructors from Karabük University; 15 English instructors from Düzce University, 22 English instructors from Ege University, 32 English instructors from Yıldız Technical University, 20 English instructors from Gazi University. In analyzing the data SPSS.19 was used to find descriptive statistics and frequency, percent, average, and standard deviation, and inferential statistics. The results of the study revealed no significant differences in stress and self efficacy levels between instructors working at the English preparatory schools of Turkish state universities according to their gender, education level, or whether these universities are in metropolitan or provincial cities.