A Philosophical consideration of the chinese room argument
- Tez No: 37022
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Güçlü yapay zeka kuramı, uygun programlar kullanılması koşuluyla bilgisayarların dilsel ifadeleri anladıklarını ve böylece başka anlıksal yetileri de kazandıklarını öne süren görüştür. Buna dayanarak bilgisayar programlarının bir anlamda insanın anlayış gücünü açıkladığını savunur. Searle, güçlü yapay zeka kuramının iddalarını Çin odası argümanı ile reddetmiştir. Önerme 1. Zihinlerin varlığına beyinler neden sebep olur. (Bir zihini oluşturduğunu düşünülen anlıksal süreçler bütünüyle beyin içinde gerçekleşen süreçlerin sonuçlarıdır. Önerme 2. Sentaks semantik için yeterli değildir. Önerme 3. Bilgisayar programları bütünüyle formel yani sentaktik yapılarca belirlenir. Önerme 4. Zihinlerin anlıksal içerikleri vardır; bunlar özellikle semantik içeriklerdir. Searle bu dört önermeden dört sonuç çıkartıyor. Sonuç 1. Hiç bir bilgisayar programı bir sistemi zihinsel kılmaya kendi başına yeterli olamaz. Kısacası programlar zihin değildirler ve bir şeye zihinsellik atfedilebilmesi için tek başına yeterli olamazlar (2, 3 ve 4. önermelerden). Sonuç 2. Beyin işlevlerinin zihinselliğe neden olmaları yalnızca bilgisayar programları çalıştırarak gerçekleştirilemez (1. önermeden ve 1. sonuçtan). Sonuç 3. Zihne sahip olduğu önesürülecek herhangi bir şeyin en azından beyindekine denk nedensel güçleri taşıması gerekir (1. önermeden). Sonuç 4. Herhengi bir şeyde insanın anlıksal durumlarına eşdeğer anlıksal durumların ortaya çıkartılabilmesi için bilgisayar programları tek başlarına yeterli olamazlar. Böyle yapay bir nesnenin en az insan beyninin güçlerine eşdeğer olan güçlere sahip olması gerekir (1. ve 3. sonuçlardan). Searle'ün uslamlamasına katılıyor, ve insan zihninin zorunlu olarak bir biyolojik yapı üzerinde temellendiğine inanıyorum. İnsan zihninin biyokimyası olmadan amaçsallık ve anlayışgücü ortaya çıkamaz. Böyle bir biyokimya ise sadece yaşayan varlıklarda bulunabilir. Kanımca canlı olmak anlığa sahip bilinçli olmak için yeterli olmasa da, gerekli olan bir koşuldur. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to the“Strong Artificial Intelligence”Thesis, computers that are fed in with sufficiently sophisticated programs can be said literally to understand language and have other cognitive states. The conclusion drawn is that in some sense computer programs explain human understanding. Searle has rejected the claims of strong Al by the Chinese room argument: Premise 1. Brains cause minds. (Mental processes that we consider to constitute a mind are entirely caused by processes going on inside the brain.) Premise 2. Syntax is not sufficient for semantics. Premise 3. Computer programs are entirely defined by their formal, or syntactical structure. Premise 4. Minds have mental contents; specifically, they have semantic contents. From these four premises he draws four conclusions. Conclusion 1. No computer program is by itself sufficient to giving a system a mind. Programs, in short, are not minds, and they are not by themselves sufficient for the attribution of minds. ( By Premises 2,3 and 4.) Conclusion 2. The way that brain functions are said to cause minds cannot be explained solely in terms of running a computer program. (By Premise 1 and Conclusion 1.) Conclusion 3. Anything else that caused minds would have to have causal powers at least equivalent to those of the brain. (By Premise 1.) Conclusion 4. For any artifact that we might build which had mental states equivalent to human mental states, the implementation of a computer program would not by itself be sufficient. Rather, such an artifact would have to have powers equivalent to the powers of the human brain. (By Conclusions 1 and 3.) I agree with Searle in his argument and believe that the human mind necessarily supervenes on a biological structure. Without the biochemistry of the human mind it is impossible to obtain intentionality or intelligence and such biochemistry can only be found in living things. I think that although life is obviously not a sufficient condition for consciousness, it is nevertheless necessary for it. VI