Heroes, heroines and others men's and women's quests in the 1970's an archetypal, feminist approach
Erkek ve kadın kahramanlar, ve başkaları 1970'lerde erkekçe ve kadınca arayış hikayelerine örnek yöntemiyle, feminist bir yaklaşım
  1. Tez No: 37023
  2. Yazar: SENNİFER MANSUR SERTEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. JALE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ERKEK VE KADIN KAHRAMANLAR, VE BAŞKALARI 1970'LERDE ERKEKÇE VE KADINCA ARAYIŞ HİKÂYELERİNE ÖRNEK YÖNTEMİYLE, FEMİNİST BİR YAKLAŞIM Jennifer Mansur Sertel İngiliz Edebiyatı Bölümü, 1994 Prof. Dr. Jale Parla ÖZETÇE Arayış hikâyeleri eski zamanlardan beri hep cesur ve cüretkâr bir erkeğin hikâyesi olmuştur. Odiseos, Jason, Parsifal gibi erkekler yaşamlarını tehlikeye atarak, uzak ve garip ülkelere yönelmiş, krallıklarının yararı için oralardan aradıkları birşeyi geri getirmişlerdir. Ya kadınlar? Kadınların arayışları olmamış mıdır? Olmuşsa, bunlar nasıl bir kalıp izlemiştir? Kadınların arayışları erkeklerinkinden ne gibi farklılıklar göstermiştir? Bu tez işte bu soruları yanıtlamaya yönelmektedir. İlk anlaşılması gereken, erkekçe arayışın kalıpları olacaktır. Erkekçe arayışın prototipi olarak, İsa'nın Kutsal Çanağı için girişilen arayışı alacağız. Bugünkü erkeğin arayışı da bunun içsel bir biçimi olarak mütalâa edilecektir. Peter Matthiessen'in Kar Leoparı, 1970'lerdeki bir erkekçe arayışın, kendi içinde bir arayışın Örneği olarak alınacaktır. Arkasından, kadınca arayışlara bakılacaktır. Kadınca arayışa prototip olarak, Kutsal Çanak arayışı değil, bu sefer bir mit, Psike ile Eros'un Efsanesi ele alınacaktır. 1970'lerin bir kadınca arayışına, kadının kendi yaşamına hükmetme çabasını romanlayan Ruth Pravar Jhabvala'nın Sıcak ve Toz'u örnek telâkki edilecektir. Erkekçe ve kadınca arayışı birbirinden ayıran - örneğin kahramanın amacına erişmesinde başkalarının rolü, öte yandan amaçlara mı yoksa araçlara mı daha çok önem verildiği, ayrıca hikâyenin akışı gibi ögelerdeki - bazı temel farklara işaret edilecektir.
Özet (Çeviri)
II I HEROES, HEROINES, AND OTHERS: MEN'S AND WOMEN'S QUESTS IN THE 1 970'S AN ARCHETYPAL, FEMINIST APPROACH Jennifer Mansur Sertel Dept. of English Literature, 1 994 Prof. Dr. Jale Parla ABSTRACT Quests since antiquity have been stories about brave and daring men. Men, such as Odysseus, Jason or Parsifal, have risked their lives, set off for exotic lands, obtained the object of their quest and brought it back for the good of their kingdoms. What about the women? Are there no women's quests? If so, what patterns do they follow? Have these patterns changed in time? How do women's quests differ from men's quests? This thesis addresses these questions. First the patterns of men's quests must be understood. The Quest for the Holy Grail will be taken as the prototype of a man's quest. Contemporary men's quests will be seen as an inner Grail quest. The Snow Leopard by Peter Mattheissen will be taken as an example of a man's quest of the 1 970's, a quest for inner understanding. Next, women's quests will be considered. The Myth of Psyche and Eros, not the Quest for the Holy Grail, will be taken as the prototype for a woman's quest. Heat and Dust, by Ruth Pravar Jhabvala, the novel of a woman's striving to gain sovereignty over her own life, will be taken as an example of a woman's quest of the 1970's. Certain salient differences - notably the role other people play in helping the hero/heroine realize his/her goal, the emphasis on means versus ends, as well as differences in plot structure - will be pointed out between men's and women's quests.