Lise öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik kaygıları, motivasyonları, öz-yeterlik algıları ve İngilizce ders başarıları arasındaki ilişki
The relation between anxiety, motivation,self-efficacy beliefs towards English class and English class achievement of high school students
  1. Tez No: 370230
  2. Yazar: ÖZLEM KARAKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik kaygıları, motivasyonları, öz yeterlik algıları ve İngilizce ders başarıları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, araştırmanın örneklemini 2012-2013 öğretim yılında Bolu ilindeki toplam 10 adet Anadolu Lisesi ve Anadolu Meslek Lisesi 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında öğrenim gören toplam 1505 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin İngilizce dersine yönelik kaygılarına ilişkin veriler Horwitz, Horwitz ve Cope (1986) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Öğrenme Kaygısı Ölçeği aracılığıyla; yabancı dil motivasyonlarına ilişkin veriler Gardner (1985) tarafından geliştirilen Motivasyon ve Tutum Ölçeği'nin Motivasyon Yoğunluğu, İngilizce Öğrenme İsteği, İngilizce Öğrenmeye Karşı Tutum ve Araçsal Yönelim alt boyutları aracılığıyla ve İngilizce öz yeterlik algılarına ilişkin veriler Pintrinch ve De Groot (1990) tarafından geliştirilen Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçegi'nin Öz Yeterlik İnanç alt boyutu aracılığıyla elde edilmiştir. Öğrencilerin İngilizce ders notlarına 2012-2013 öğretim yılı güz dönemi sonunda okulların ilgili müdür yardımcılarının aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre öğrencilerin; 1) İngilizce dersine yönelik kaygı, motivasyon, öz-yeterlik algı düzeyleri ve İngilizce ders başarıları okul türüne, cinsiyetine, sınıf düzeyine, anne-baba eğitim durumuna, ailede (anne, baba, kardeş) yabancı dil bilen birinin bulunup bulunmama durumuna, bir haftada ortalama kaç saat İngilizce çalıştıklarına ve ailenin aylık gelir düzeyine göre farklılaşmamıştır. 2) İngilizce ders başarı ortalaması 69,04'tür. Diğer bir ifadeyle, öğrencilerin İngilizce ders başarıları ortalamanın biraz üzerindedir. 3) İngilizce dersine yönelik kaygı, motivasyon ve öz-yeterlik algı düzeyleri yüksektir. 4) İngilizce dersine yönelik kaygı, motivasyon, öz-yeterlik algı düzeyleri ve İngilizce ders başarıları arasındaki tüm korelasyonlar 0,05 ve 0,01 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı ancak zayıftır. 5) Sosyal İstenirlik alt ölçek ve toplam puanlarının diğer ölçeklere ilişkin puanlarla ilişkisi düşüktür ve öğrenciler ölçeklerin sorularını cevaplandırırken sosyal beğenirliğin etkisinde kalmamışlardır. 6) İngilizce ders başarılarını direk olarak en çok İngilizce dersine yönelik kaygı, dolaylı olarak ise sırasıyla İngilizce öz-yeterlik algısı ve yabancı dil motivasyonu etkilemektedir. Araştırmada eğitimsel çıkarsamalara ve gelecekte yapılacak araştırmalara ilişkin önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relations between English language learning anxiety, motivation, self-efficacy beliefs and English class achievement of high school students. In line with this aim, the sample of the present study consisted of 1505 high school students, studying at 9, 10, 11 and 12th grades during 2012-2013 Academic Year at a total of 10 Anatolian High Schools and Anatolian Vocational High Schools in Bolu. The data regarding the students' foreign language learning anxiety were collected through the“Foreign Language Learning Anxiety Scale”developed by Horwitz, Horwitz ve Cope (1986); the data regarding the students' foreign language motivation were collected through the subscales called“Motivational Intensity, Desire to Learn English, Attitudes toward Learning English and Instrumental Orientation”of“The Attitude/Motivation Test Battery (AMTB)”developed by Gardner (1985); the data regarding the students' foreign language self-efficacy beliefs were collected through the subscale called“Self-efficacy”of“Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ)”developed by Pintrinch and De Groot (1990). Students' grades in relation to English classes were obtained by the researcher at the end of the spring semester of 2012-2013 Academic Year with the assistance of vice principals of the high schools where the present data were collected. The results of the present study demonstrated that; 1) students' anxiety towards English class, motivation, self-efficacy belief levels and English language class academic achievement did not differ according to their school type, gender, class level, parents' educational status, whether there is someone in the family (mother, father, sibling) who knows English or not, how many hours they study English on average in a week and the monthly income of the family. 2) students' English class achievement average was 69,04. In other words, English academic achievement of students was slightly above average. 3) students' anxiety towards English class, motivation and self-efficacy belief levels were high. 4) all correlations between students' anxiety towards English class, motivation, self-efficacy belief levels and English language class academic achievement were statistically significant but weak at both .05 and 0.01 level. 5) correlation between students' Social Desirability subscale scores, total scores of Social Desirability Scale and other scales was low and students were not under the influence of social desirability while answering the scale questions. 6) students' anxiety towards English class affected their English class academic achievement directly most and indirectly self-efficacy belief and motivation towards English class affected their English class academic achievement respectively. Implications for education and directions for future studies were also discussed in the present study.