Takım sporu ile bireysel spor yapan 7-8. sınıf ortaokul öğrencilerinin sezinleme zamanlarının incelenmesi
Investigation of anticipation time of 7th and 8th grade middle school students who were participating team and individual sports
- Tez No: 370234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL AKTAĞ, YRD. DOÇ. DR. SELÇUK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Hatay ilinde okul sporlarına katılan ortaokul 7-8. sınıf takım sporu (basketbol - hentbol) ve bireysel spor (masa tenisi - badminton) yapan öğrencilerin sezinleme zamanlarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada, takım sporu ile bireysel sporlarda sezinleme zamanının beden eğitimi ve spordaki yeri ve önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmaya 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Hatay ilinde okul sporlarına katılan okullardan 116 erkek, 121 kadın öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma verileri, Lafayette Enstitü tarafından geliştirilen Bassin Anticipation Timer cihazı ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde bilgisayar tabanlı istatistiksel analiz programıyla, takım sporu yapan (basketbol-hentbol) öğrenciler ile bireysel spor yapan (badminton-masa tenisi) öğrenciler arasında sezinleme zamanlarında farkın olup olmadığını, cinsiyete göre sezinleme zamanında farklılığın olup olmadığını, takım sporu yapan (basketbol-hentbol) öğrenciler arasında farkın olup olmadığını, bireysel spor yapan (badminton-masa tenisi) öğrenciler arasında farkın olup olmadığını ve spor deneyiminin sezinleme zamanına etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Verilerin analizinde çalışmanın alt problemlerinin çözümlenmesine uygun olarak t testi veya Anova Testi kullanılmıştır. Takım sporu yapan öğrencilerle, bireysel spor yapan öğrenciler arasında yapılan analiz sonucunda, Bireysel spor yapan öğrenciler daha iyi sezinleme zamanına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Bireysel sporlardan Badminton ve Masa Tenisi oynayan öğrenciler arasında anlamlı fark bulunmazken, takım sporlarından Basketbol ve Hentbol oynayan öğrenciler arasında, Hentbol oynayan öğrencilerin sezinleme zamanları daha iyi bulunmuştur. Kadın öğrencilerle erkek öğrenciler arasında sezinleme zamanında anlamlı fark bulunmazken, öğrencilerin sezinleme zamanları spor deneyimine göre karşılaştırıldığında, 1 (bir) yıl spor yapanlarla, 2 (iki), 3 (üç) ve 4 (dört) yıldır spor yapanlar arasında anlamlı fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate anticipation time of 7th – 8th grade middle school students who are participating team sports (basketball and handball) and individual sports (table tennis and badminton) from Hatay. In this study the importance of anticipation time on sport performance is tried to revealed. 116 male and 121 female middle school students who were participate school sports in Hatay in 2011-2012 education year, were participated this study. Bassin Anticipation Timer was used to gather data. The study revealed whether students who participate team sports (basketball and handball) differ than students who participate individual sports (table tennis and badminton) in their anticipation time. Also differences in anticipation time between male and female students, between students who play basketball and handball, between students who play table tennis and badminton were also to be studied. Influence of year in sport experience and age on anticipation time was also investigated in this study. One Way Anova and t test were used according to the purpose of study. Analyses of the data revealed that three is a significant difference between students who were participate team sports and individual sports. When it was looked at the team sport, there was a significant difference between students who play basketball and handball, however, when it was looked at the individual sports, there was no significant difference between students who play table tennis and badminton. Also result showed that there was no significant difference between male and female students in their anticipation time. There was significant difference in anticipation time when it was looked at the year in sport experience. Students who participated sport 1 year differ than students who participated sport 2,3 and 4 years in their anticipation time.