Kirkor Ceyhan'ın eserlerinin oluşumsal yapısalcı yöntem ışığında incelenmesi
Ki̇rkor Ceyhan's works examination in the light of genetic compositions and structural methods
- Tez No: 370258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, Kirkor Ceyhan'ın öykülerinin Lucienn Goldmann'ın oluşumsal yapısalcı yöntemine göre incelenmesini içermektedir. Oluşumsal yapısalcı yöntem, sanat eserinin öznesinin birey değil, toplum olduğu fikrinden hareketle oluşturulmuştur. Yazar, içinde yaşadığı toplumun bir parçası olduğu için eserlerinde toplumsal, ekonomik ve sosyal yapıyı yansıtır. Anlamlı bir bütün olan sanat eserinin anlaşılmasında yapıya ait unsurlarının yanında metni çevreleyen, metin dışı unsurların da incelenmesi gereklidir. Bu bağlamda, oluşumsal yapısalcı yöntem içkin yani metnin yapısal unsurlarının incelendiği ve aşkın yani metni çevreleyen unsurların araştırıldığı iki aşamadan oluşur. Goldmann'ın anlama ve açıklama aşaması dediği bu iki süreç birbirinden ayrı düşünülemez. Bu çalışmada oluşumsal yapısalcı yöntemin seçilmesinde Kirkor Ceyhan'ın eserlerinin toplumsal yönünün güçlü olması belirleyici olmuştur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlar sonuç bölümünde yer almaktadır. Çalışmanın ek kısmında ise Kirkor Ceyhan'ın oğlu Arsen Ceyhan ile yapılmış bir röportaj bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, Kirkor Ceyhan stories of Lucienn Goldmann's includes Structural Genetics according to the method of examination. Genetic structuralist method, not the subject of the work of art is created with the idea of the individual in society. Author, is part of the community in which he lives in the works reflects the social, economic, and social structure. A meaningful work of art belonging to the structure in understanding all aspects of the examination of the non-text element that surrounds the text is required. In this context, the structural elements of the text, namely genetic structuralist method is examined and the immanent transcendent that centers the text elements are investigated two stages. Goldmann's understanding and description phase, it is unthinkable that these two processes separate. Kirkor Ceyhan's strong social aspect of the work of this study has been decisive in the selection of the method of genetic structuralism. Work consists of three parts. The results obtained in the research results is located in. In addition to the study of Kirkor Ceyhan's son has an interview with Arsen Ceyhan.