Taşra nostaljisi: Türkçe yazan Anadolulu Ermeni yazarlarda türsel sınırlar
Nostalgia for province: Genre boundaries in Anatolian Armenian authors writing in Turkish
- Tez No: 928790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KÖROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma üç Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan, Kirkor Ceyhan ve Agop Arslanyan'ın eserlerini ele almaktadır. Eserin ana iddiası bu eserlerin türsel açıdan sınırları belirsiz ve yoruma oldukça açık bir yapıda olduğudur. Bu kapsamda türsel sorunun oluşmasında iki temel faktörün etkili olduğu iddiası vardır. Bir yandan Felaket, yazarların“hayatta kalanlar”olarak benliklerine merkezi bir önem atfetmiş ve onları anlatının bir parçası haline getirmiştir. Yazarların travmaya bağlı olarak benliklerini metne aktarması ve 1915'in edebiyatı sorunlu hale getirmesi bu açıdan önem kazanmaktadır. Böylece yazarın kendisini metnin parçası haline getirmesi o metinlerin kurmaca ile gerçeklik arasındaki ayrımını görünmez kılmıştır. İkinci faktör ise daha çok metnin yazılma (anlatma zamanı) koşullarıyla ilgilidir. Özellikle 1990'larda yerel kimliklerin öneminin Türkiye'de vurgulandığı, ötekileştirilen kimliklerin merkeze alındığı, milliyetçiliğin birleştirici ve dışlayıcı tavrının sarsıldığı söylemle beraber Ermeni yazarlar bu eserleri yazdı ve içerik de buna göre şekillendi. Dolayısıyla yazarlar nostaljik gerçeği kurmacaya dönüştürerek ve Türkçe yazarak dönemin Türkiyeli okurlarına bu gerçeği yansıtma çabasına girişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the works of three Armenian writers, Mıgırdiç Margosyan, Kirkor Ceyhan and Agop Arslanyan. The main claim of the study is that these works have ambiguous genre boundaries and are quite open to interpretation. In this context, it is claimed that two main factors are effective in the genre problem. On the one hand, the Catastrophe attributed a central importance to the authors' selves as“survivors”and made them a part of the narrative. In this respect, it is important that the authors transferred their selves into the text due to the trauma and that 1915 rendered literature problematic. Thus, the authors' making themselves a part of the text made the distinction between fiction and reality invisible. The second factor is more related to the conditions of the writing of the text (narrative time). Especially in the 1990s, when the importance of local identities was emphasised in Turkey, marginalised identities were put at the centre, and the unifying and exclusionary attitude of nationalism was shaken, Armenian writers wrote these texts and the content was shaped accordingly. Therefore, the authors attempted to reflect this reality to the Turkish readers of the period by transforming the nostalgic reality into fiction and writing in Turkish.