Göçmen ev işçilerinin sosyal hakları
Social rights of migrant domestic workers
- Tez No: 370292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZLEM ÜSKÜL ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
1980'li yıllardan itibaren büyük oranda artan uluslararası göç ve yine aynı dönemde yaşanan yeni ekonomik, yapısal, toplumsal süreçler sonucu göçmen kadınların özel konutlarda, ev işlerinde çalıştırıldığı görülmektedir. Bu kadınlar büyük ölçüde korunmasız ve güvencesiz bir şekilde istihdam edilmektedir. Ev işinin bir meslek olarak kabul edilmemesi ve özel konutlarda görünmez bir biçimde çalışmaları çoğu zaman kırılganlıklarını, diğer göçmen işçilere göre daha da arttırabilmektedir. Göçmen ev işçilerinin bu durumu, yeni neo-liberal dünyada ucuz iş gücü anlamına gelen kırılgan grupları yansıttığı kadar, günümüzde kadının toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında yeri hakkında da fikir vermektedir. Devletlerin, göçe bakışı, benimsedikleri ekonomik ve sosyal politikalar ve göçmenlerin, özellikle de yasal izinlere sahip olmayan düzensiz nitelikte olanların, insan hakları açılarından ele alınması gereken bu sorun, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
After years of 1980's, increasing international migration, new social, economical and structural process had led to the notion of women migrating to work in private households. Most of these women are employed with no social protection. The fact that domestic work is not perceived as a real job and is often accomplished invisibly, these women's vulnerability increases. This reality reflects the new neoliberal policies and its effect on cheap workforce but also the role of the woman in the society. State's perpective to immigration, their economical and social politics and the status of migrant workers play an important role in the recognition of social and human rights of migrant domestic workers.