Sürdürülebilirlik açısından soğuk zincir oluşturmanın önemi ve bir araştırma
L'importance de la chaîne du froid sur la durabilité et une étude sectorielle
  1. Tez No: 370293
  2. Yazar: ELİF TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Sürdürülebilirlik Açısından Soğuk Zincir Oluşturmanın Önemi ve Bir Araştırma isimli çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik açısından soğuk zincir oluşturmanın önemini vurgulamak, izleme, denetleme, kalite ve çevre sistemleri ile etkinliği arttırılan soğuk zincir süreçlerinin müşteri değerini etkileyip etkilemediği ve işletmeye sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlayıp sağlamadığı konusunun araştırılmasıdır. Çalışma sonucunda soğuk zincir süreçlerindeki eksikliklerin ekonomik kayıplara yol açtığı anlaşılmış, soğuk zincirin etkin ve verimli yönetilmesinin ürün kalitesini iyileştirmesi nedeniyle müşteri değerini arttırarak işletmeye sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Soğuk zincir uygulamaları sadece üretici işletmelerin sorumluluğunda değildir. Dağıtım kanalı boyunca yer alan bağımsız perakendecilerin de soğuk zincir uygulamalarına aynı titizlikle katılmaları kaçınılmazdır. Bu katılım sağlanamadığı takdirde soğuk zincir uygulamalarında kırılmalar oluşmakta ve bu kırılmalar soğuk zincir uygulamalarında kayıplara ve müşteri memnuniyetsizliğine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study called“Importance of the cold chainin sustainability and a research”is underlining the importance of creating cold chain with regards to sustainability and to research the matter of whether cold chain procedures of which the effectiveness has been increased through tracking, inspection, quality and environmental systems affect the customer value or not and whether they ensure sustainable competitive advantage to the enterprise or not. In conclusion of the study, it is confirmed that deficiencies in cold chain processes causes economic losses and we came to the conclusion that efficient and effective management of cold chain ensures a sustainable competitive advantage to enterprise by increasing client value due to the improvement it makes on quality of product. Cold chain practices are not exclusively under responsibility of producing enterprises. Participation of independent retailers taking place along distribution channel in cold chain practices with due diligence is also indispensable. In case of failure of this participation, interruptions occur in cold chain practices and these interruptions cause losses and client dissatisfaction in cold chain practices.