Kamu istihdamının özel sektör istihdamı üzerindeki etkileri: Teorik bir inceleme
Impacts of public employment on private employment: A theoretical analysis
- Tez No: 370300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İlk bakışta, kamu istihdamındaki artışın, ekonomideki genel işsizlik üzerinde olumlu bir etki yaptığı düşünülebilir. Ancak kamu istihdamı, özel sektör istihdamını dışlayarak, genel işsizliği azaltmayabilir. Başka bir deyişle, herhangi bir etki yapmayabilir. Bu çalışmada, kamu istihdamının özel sektör istihdamı üzerindeki etkileri arama-eşleşme modeli kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca iki sektörün ürettiği malların birbirleriyle ikame ya da tamamlayıcı mallar olmasının, kamu sektöründeki ücretin sabit tutulmasının, kamu sektöründe iş güvencesinin olmasının ve her iki sektördeki birim üretim verimliliklerinin farklılaştığı durumun, modelin dengesine olan etkileri incelenmiştir. Bu etkilerin, kamu istihdamı ve özel sektör istihdamı arasındaki etkileşimdeki rolü, modelde elde edilen teorik sonuçlara göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At first glance, it can be thought that increasing in public employment have a positivie effect on genearal unemployment. But, public employment by crowding out private employment thus general unemployment level cannot decrease. In other words, cannot have any impact. In this study, impacts of public employment on private employment have been investigated by using search and matching models. Furthermore, goods are producted two sector, is substitutable or complementary, public wage is constant, job security in public sector, the situation of differentation unit productivity for two sector have been investigated to impacts of model's equilibrium. Role of these impacts of public-private employment interaction have been interpreted according to theroteical results obtained in the model.