İşletmelerde çalışan bağlılığının artırılmasına yönelik uygulamalar ve bu uygulamaların işten ayrılma uzerine etkileri
The practices to increase the loyalty of workers at bussiness and the effects of these practi̇ces on leaving the job
  1. Tez No: 370339
  2. Yazar: MEVLÜTCAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İşletmelerde çalışan bireylerin, işletmeye bağlı olarak çalışmalarının sağlanabilmesi için iş tatminine ulaşmaları için işinde mutlu olması şarttır. Bir çalışanın o işletmeye bağlı olmaktan mutluluk duyması ve iş ortamına karşı olumlu duygular beslemesi çok önemlidir. Bunun gerçekleşmesi sadece çalışana bağlı değildir. İşletmedeki yöneticilerin bu doğrultuda yaptıkları ve yapacakları çalışmalarda önemlidir. Çalışanlara verilen eğitimler, onlarla güvenilir ve şeffaf iletişim kurmak çalışanı şirkete bağlayacak ve işten ayrılma isteğini indirgeyecek önemli bir durumdur.Bir toplumun daha üretken olması, o toplumda yaşayan bireylerin hayatlarının büyük çoğunluklarını geçirdikleri iş ortamındaki mutluluklarına bağlı olduğu açıktır. Mutlu bir iş hayatı, işin karakteristik özelliklerinin, çalışanın karakteristik özellikleriyle uyuşmasıdır. Bu şekilde bir yapıda çalışmak, çalışanın iş tatmini üst seviyede tutar, işten ayrılma isteğini düşürür ve performansını artırır.Çalışan bağlılığının artırılması, iş rotasyonu, proje değişikliği, iş zenginleştirme gibi durumlarla da artırılmaktadır.Çalışmamda veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket bilişim sektöründe danışmanlık veren bir firmadaki çalışanlarla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a must for the individuals working for a business to be happy in their jobs so that they can find satisfaction in what they do and be conscientious. It is very important that an employee is conscientious and has positive feelings for his workplace environment. This does not depend only on the employee. The work which business managers do in accordance with this purpose is also important. The training given to the employees and having reliable and open communication with them is an important point in making employees conscientious and reducing their will of leaving their jobs. It is obvious that a nation's being more productive depends on the happiness of the individuals in their workplace where they spend most of their lives. A happy business life is the result of the harmony of the characteristics of the business and the employee. Working in such a condition keeps the employee satisfied, reduces his will of leaving the job and increases performance. An employee's conscientiousness can also be increased by job rotation, project change and job enrichment