İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının kozmetik sektöründe verimliliğe etkisi-örnek bir uygulama
The effect of occupational health and safety practices on productivity in the cosmetics industry - an example application
  1. Tez No: 859816
  2. Yazar: FUNDA KIZKAPAN AZAMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ŞAHİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kozmetik sektöründe en temel sorun kimyasal maddelere maruziyet ve enfeksiyon kaynaklı sorunlar olarak söylenebilir. Bunun yanısıra toza maruziyet kaynaklı ve gürültü kaynaklı sorunlarda gözlenmektedir. Kozmetik sektöründe birçok kimyasal madde kullanılmak zorundadır. Bu kimyasallar solunum, deri veya sindirim sistemi yoluyla vücuda alındığında bazı meslek hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Yine kozmetik üretim sırasında yapılan işlemlerde bakteri, mantar ve maya kaynaklı enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu tez çalışmasında cilt bakım, saç bakım, el ve vücut bakım, hiperpigmentasyon gibi kategorilerinde 500 civarında kozmetik ürün üretimi yapan bir fabrikada iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları çalışılmış ve uygun, doğru ve titiz yapılan çalışmaların verimliliğe etkisi incelenmiştir. Bu tez kapsamında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ve yangın tatbikatlarına katılınmış ve fabrikada mevcut ve olası tehlikelere bağlı oluşabilecek risklerle ilgili de ayrıntılı çalışma yapılmıştır. Kozmetik sektöründe yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olan bu fabrikada, çalışanların düzenli eğitimlerinin yapılması, acil durum planlarının uygun bir şekilde hazırlanması, risk analizlerinin titizlikle hazırlanması ve burada değinilen düzenleyici- önleyici faaliyetlerin aynı titizlikle takibi, gerekli düzenli ortam ölçümlerinin yapılması ve gerekli sürelerde yapılan tatbikatlar, tüm bu çalışmaların dokümante edilerek arşivlenmesiyle ve bu çalışmaların izlenebilirliği sayesinde meslek hastalıkları görülme ve iş kazaları oluşma olasılığı en alt seviyeye düşürüldüğü gerçeğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most basic problems in the cosmetics industry can be said to be problems caused by exposure to chemical substances and infection. In addition, problems caused by exposure to dust and noise are observed. Many chemicals have to be used in the cosmetics industry. These chemicals can cause some occupational diseases when taken into the body through the respiratory, skin or digestive system. Infections caused by bacteria, fungi and yeast may occur during the procedures carried out during cosmetic production. In this thesis study, occupational health and safety practices were studied in a factory that produces around 500 cosmetic products in categories such as skin care, hair care, hand and body care, hyperpigmentation, and the effect of appropriate, accurate and meticulous work on productivity was examined. Within the scope of this thesis, employees participated in occupational health and safety training and fire drills, and a detailed study was carried out on the risks that may arise due to existing and possible hazards in the factory. In this factory, which has a history of approximately 20 years in the cosmetics industry, regular training of employees is carried out, emergency plans are prepared appropriately, risk analyzes are prepared meticulously and the regulatory-preventive activities mentioned here are followed with the same meticulousness, necessary regular environmental measurements are made and drills are carried out at the required times. It has been achieved that by documenting and archiving all these studies and thanks to the traceability of these studies, the possibility of occupational diseases and occupational accidents is reduced to the lowest level.