Yöneticilerin iletişim becerileri ve bir liman işletmesinde uygulama örneği
Communication skills of managers and sample application in a harbour
- Tez No: 370360
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların ve yöneticilerin görüşlerine bağlı olarak, yöneticilerin iletişim becerilerinin saptanmasıdır. Çalışma kapsamında yöneticilerin iletişim becerilerini belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem kümesini Limaş Liman İşletmeciliği A.Ş. çalışanları oluşturmaktadır. İşletmede beyaz yakalı çalışan sayısı 30 ve mavi yakalı çalışan sayısı 62'dir. Araştırma kapsamında tüm çalışanlara anket formu dağıtılmış ancak 89 tanesinden geri dönüş sağlanmıştır. Bunların 28'ini beyaz yakalı çalışanlar ve 61'ini mavi yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 89 çalışan katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Yöneticilerin iletişim becerilerini ölçmek amacıyla Wiemann (1977) tarafından geliştirilen İletişim Yeterlikleri Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın problemine yanıt aranırken SPSS 16.0 (Statistical Package For Social Science) programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik hesaplamalar, frekans ve aritmetik ortalama, t-test ve Anova işlemleri ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre örneklem olarak ele alınan liman işletmesinde, yöneticilerin iletişim becerileri oldukça yüksektir. Çalışanlara ve yöneticilere uygulanan anket sonuçlarına göre hem yöneticiler hem de çalışanlar yöneticilerin iletişim becerilerinin yüksek olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, depending on the views of employees and managers, manager's communication skills is determined. Communication skills of managers in order to determine the scope of work relational model was used. The universe of study Limaş Port Management, Inc. constitute employees. There are 30 white-collar and 62 blue-collar workers in the company. A questionnaire distributed to all employees surveyed, but 89 of them are followed by a return. 28 of these white-collar workers and blue-collar workers constitute 61. A total of 89 employees participated in the survey. In the study, a questionnaire was used as data collection tool. In order to measure the communication skills of managers Wiemann (1977) developed by Communication Competence Scale was used. Working while searching for the answer to the problem SPSS 16.0 (Statistical Package for Social Science) program was used. The data obtained percentage calculation, frequency and mean, t -test and ANOVA were resolved through the process. According to research findings as the sample taken from the harbor in the communication skills of managers are very high. Applied to employees and managers according to the survey of executives and managers as well as employees stated that communication skills are high.