Kurumlarda insan kaynakları departmanının işlevlerinin değerlendirilmesi
Corporate assessment of function of the human resources department
- Tez No: 370359
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU, YRD. DOÇ. DR. KADER OSKAYBAŞ, YRD. DOÇ. DR. TOLGA DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul Tuzla Bölgesindeki büyük ve orta ölçekli işletmelerde gerçekleştirilen insan kaynakları geliştirme çalışmalarının genel bir değerlendirmesini yapmaktır. Bu amaçla, Bölgedeki Organize Sanayi Bölgelerinden yararlanılarak bir örneklem seçilmiş ve örnekleme giren işletmelerden görüşme, anket ve gözlem yoluyla bilgi toplanmıştır. Veri toplama sürecinde toplam 38 şirket ile çalışılmıştır. Bu şirketlerin farklı sektörde faaliyet göstermesine, değişik sermaye yapılarını yansıtmasına ve farklı sektörlerde etkinlik göstermesine dikkat edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, büyük ve orta ölçekli işletmelerde yürütülen insan kaynakları geliştirme çalışmaları henüz çağdaş ölçütleri karşılamaktan uzaktır. Çoğu işletmede çalışmalar yeni başlamıştır ve personel birimlerinin adı insan kaynakları olarak değiştirilerek daha kapsamlı bir yapılanmaya gidilmiştir. Çalışmaların büyük bir bölümü işe alma politikaları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kariyer yönetimi çalışmaları yok denecek kadar azdır. Eğitim hizmetleri genellikle dışardan satın alınmaktadır. Performans değerlendirme, yaşamsal bir işlev olarak görülmekle birlikte sistematik olarak yapılmamaktadır ve işgörenlerin katılımı yeterince gerçekleşmemektedir. Ücretler konusunda beyaz yakalılar için işyeri baremleri uygulanmakta, mavi yakalılar için toplu pazarlık yapılmaktadır. İletişim sorunları ast ve üstler arasındaki dikey ilişkilerde daha çok gözlenmektedir. İşten ayrılma çoğunlukla kişisel nedenlerden kaynaklanmakta ve %10 düzeyinde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the progress of Human Resources of large and average scale enterprices in Industrial Zone of Tuzla, Istanbul. So, to benefit the Industrial Zone in this district, some sample plants are selected with these plans interview, inquairy and observation is done and several useful data is collected. During these period, cooperated with totally 38 companies. It is considered that, these companies must deal with different segments and reflect different capital stock. The consequences show that, the instruction of Human Resources of large and average scale enterprices yet beyond of desired contemporary evidences. In most companies these kind of affords are new so that, the name of Staff Department is changed to Human Resources Dept. and sophisticated settlement is imposed. Average affords of this dept. is planned on recruit staff to the plant. The career improvement affords is so low or none. Education and instruction function of the dept. is acquired out of the company. The main concern of the Dept. is performans assessment. It is considered vital motivation of the company but conformed unsystematically and the attendance of the workers is insufficient. As for the vages of the white collar workers, the vage scale of the company is applied, but for the blue collar workers collective barganing is held. Communication problems mostly observed in vertical relations between senior and junior staff of the company. Quitting from the company is due to several private problems and the degree is 10