Kamu personeli olarak çalışanlarda örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational justice perception and organizational commitment level of civil servants
- Tez No: 370363
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN, PROF. DR. NURSEL TELMAN, YRD. DOÇ. MÜRŞİDE ÖZGELDİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, İşletme, Public Administration, Psychology, Business Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Maltepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Örgütlerdeki ortak ve işbirliğine dayanan hareketlerin temel esaslarından birisi olan örgütsel adalet, endüstri ve örgüt psi¬kolojisi, insan kaynakları yönetimi ve örgütsel davranış alanla¬rında incelenmekte olan bir konudur. Örgütsel bağlılık ise örgütsel araştırmalarda en çok incelenen konulardan biri olması yanın¬da adalet algıları ile ilişkili bir kavramdır. Bu araştırmanın amacı belediyede çalışan kamu personellerinin örgüte bağlılıklarının sağlanmasında, örgütsel adalet algısının ne derecede etkili olduğunu belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Kartal Belediyesi'nde çalışan kadın ve erkek 100 iş gören oluşturmaktadır. Veriler kişisel bilgi formu, Colquitt' in Örgütsel Adalet Ölçeği ve Allen ve Meyer'in Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araş¬tırma bulgularına göre, çalışanların eğitim durumu, unvan ve iş hayatındaki çalışma sürelerinin örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerini etkilediği belirlenmiştir. Örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılık ilişkisine yönelik korelasyon analizi sonuçlarına göre örgütsel bağlılık ile örgütsel adalet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasında doğrusal yönde bir ilişki tespit edilmiş ve örgütsel adalet arttığında örgütsel bağlılığın da onunla beraber yükseldiği belirlenmiştir. Örgütsel adaletin alt boyutları olan; prosedür adalet, kişiler arası adalet, bilgisel adalet, dağıtım adaleti ve örgütsel bağlılık ilişkisine yönelik olarak yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre ise, örgütsel bağlılık ile prosedür adalet, dağıtım adaleti, kişiler arası adalet ve bilgisel adalet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational justice, one of the fundamental factors of mutual and co-operative movements, is a subject studied under topics such as industrial and organizational psychology, human resources management, and organizational behaviour. On the other hand, organizational commitment is a subject related to justice perception as well as being one of the most studied topics in organizational research. This research seeks to observe the influence of justice perception over organizational commitment level of civil servants working in a municipality. The sample of this research consists of 100 personnel working in the Municipality of Kartal including women and men. The research data collected by using Personal Data Form, Colquitt's Organizational Justice Scale and Meyer and Allen's Organizational Commitment Scale. According to finding of the research, organizational commitment level is influenced by factors such as education level, title, and working hours of the personnel. According to correlation analysis there is a statistical relevance between organizational justice perception and organizational commitment level. A positive correlation has been found between organizational justice and organizational commitment which also reveals that organizational commitment increases as organizational justice. According to the outcome of the correlation analysis between sub-categories of Organizational Justice; procedural justice, interpersonal justice, informative justice, distributional justice, and organizational commitment, there is relevance between organizational justice, distributional justice, interpersonal justice, and informative justice.