Sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algıları üzerinde kişilik özelliklerinin etkisi
The effect of personality characteristics on organizational justice perceptions of health sector employees
  1. Tez No: 514115
  2. Yazar: ELVAN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZAFŞARLIOĞLU SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, örgütsel adalet algıları üzerinde kişilik özelliklerinin etkisini tespit etmektir. Bu çerçevede çalışmada temel belirleyiciler olarak, büyük beş kişilik özelliği ve örgütsel adalet algısı ele alınmıştır. Bu doğrultuda, örgütsel adalet algısı ile büyük beş kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler, büyük beş kişilik özelliklerinin örgütsel adalet algısı üzerinde etkisinin olup olmadığı, örgütsel adaletin alt boyutları ve kişilik özelliklerinin alt boyutları ile çeşitli demografik özellikler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Uşak ilinde bulunan 2 farklı kamu kurumunda görev yapan 400 sağlık personeli oluşturmaktadır. Çalışanlara demografik bilgileri, kişilik özellikleri, örgütsel adalet algıları ile ilgili ifadeler içeren anket formu uygulanmıştır. Araştırma sonuçları SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans analizi, güvenilirlik analizi, normallik testi, faktör analizi, korelasyon analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda, örgütsel adalet ile kişilik özellikleri arasında anlamlı ilişki derecesi olduğu tespit edilmiştir.T-testi ve Anova analizi sonucunda, yaş, medeni durum, çalışma süresi ve mesleki unvan değişkenleri ile örgütsel adaletin alt boyutları ve kişilik özelliklerinin alt boyutları arasında bazı boyutlarda anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonucunda ise, örgütsel adaletin alt boyutları ile kişilik özellikleri alt boyutlarının oluşturduğu modelin bir bütün olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algıları üzerinde kişilik özelliklerinden en etkili olan boyutun dışadönüklük ve uyumluluk olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to identify the effect of personality characteristics on organizational justice perceptions. In this context, big five personality characteristics and organizational justice perception were handled in the study as main determiners. Accordingly, the relationship between the organizational justice perception and big five personality characteristics, whether big five personality characteristics have an effect on organizational justice perception, sub-dimensions of organizational justice perception and the relationship between sub-dimensions of big five personality characteristics and organizational justice perception were analysed. Sample of the studies consisted of 400 health sector employees working in 2 different Public institutions in Usak province. A questionnaire form including the statements about demographic information, personality characteristics, and organizational justice perceptions was applied to the employees. Study results were analysed by SPSS package programme. Frequency analysis, reliability analysis, normality test, factor analysis, correlation analysis, t-test, one-way analysis of variance and regression analysis were used in data analysis. As a result of the correlation analysis, a significant relationship was identified between the organizational justice and personality. As a result of t-test and Anova analysis, significant difference was observed between the sub-dimensions of the organizational justice and the personality characteristics in terms of age, marital status, term of employment and professional position variables in some dimensions. However, as a result of regression analysis, the model which consisted of the sub-dimensions of organizational justice and personality characteristics was identified to be significant as a whole. According to the obtained findings, it can be said that the dimensions which are most effective personality characteristics on organizational justice perceptions of health sector employees are extraversion and agreeableness.