Ahmet Haşim 'bize göre / İkdam'daki diğer yazıları' üzerinde cümle bilgisi çalışması
Ahmet Haşi̇m a syntax study on 'accordi̇ng to us / other articles on iİkdam'
- Tez No: 370372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Modern Türk edebiyatında şairliğiyle tanınan ve sembolist / empresyonist şiirin Türkiye'de ilk temsilcilerinden sayılan Ahmet Haşim, nesir alanında da kayda değer bir miras bırakmıştır. Haşim nesirlerinin hemen hepsini, önce dönemin gazete ve dergilerinde yayımlamış, sonra bunlardan yaptığı seçmeleri üç kitapta toplamıştır: Bize Göre, Gurebahane-i Laklakan ve Frankfurt Seyahatnamesi. Ancak yazarın bu kitaplara almadığı yazıların sayısı, aldıklarının üç katını aşmaktadır. Ahmet Haşim'in nesirleri, duyguları ve alışkanlıklarıyla doğulu olan ve doğulu kalmak isteyen, ancak aklı ve zekâsıyla modern ve batılı olmayı özleyen serbest ruhlu bir sanatkârın çeşitli sanat, edebiyat ve hayat meseleleri karşısında duyuşlarını, düşünüşlerini, eleştirilerini yansıtır. Ahmet Haşim'in nesri, hem düşünüş ve bakış açısı yönünden, hem de dil ve anlatımında basmakalıp ifadelerden uzak duruşuyla, çağdaşı yazarlardan ayrı ve seçkin bir yerde durmakta ve psikolojik ve sosyolojik araştırmalara ilham verecek bir zenginlik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Haşim, known for his poetry in modern Turkish literature, and one the first poets of symmbolist and impressionist poetry in Turkey, left a remarkable heritage in prose. Haşim published almost all of his proses in newspapers and magazines, then collected some of these proses in three boks: Bize Göre, Gurebahane-i Laklakan and Frankfurt Seyahatnamesi. However, the number of the writings that the poet did not put in these books are more than three times as the ones those published in the boks. Ahmet Haşim's proses reflect the feelings, opinions and criticisim of a freewill artist who belongs to the east and wants to remain an eastern with his emotions and habits, though who desires to be a western with his mind and intelligence. Ahmet Haşim's prose outstands distinctively in point of both with its mentality and point of view and being far from stereotyped expressions in voice from his contemprary writers, and has richness which inspires psychological and sociological researchs.