Bankalar için işletmelerin kredi taleplerinin değerlendirilmesinde yeni bir ölçüt önerisi: Net İşletme Sermayesinin gelecekteki değeri
A suggestion on a new criterion for the banks in the evaluation of credit requisitions: The value of Net working capital in the future
  1. Tez No: 370373
  2. Yazar: ALİ FARUK AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bankalar, işletme kredi taleplerini değerlendirmekte işletmelerin mali tablolarındaki geçmiş verilerin nicel biçimde yorumlanmasına yönelmektedirler. Kredi talebinin olumlu değerlendirilmesi ise daha çok teminata dayalı olmaktadır. Kredi talebi için ölçülen veriler arasında bulunan Net İşletme Sermayesi (NİS) düzeyi konusunda ise gelecek değerinin belirlenmesinde kullanılacak özel bir ölçüt bulunmamaktadır. Oysa işletmenin bugün alacağı kredi gelecekte ödenecektir ve likidite bu geri ödemede belirleyici olacaktır. Çalışmanın amacı; bu konuda kurulan model aracılığıyla bir ölçüt geliştirmek ve kullanılabilirliğini ortaya koymaktır. Böylece, işletmelerin kredi taleplerinin değerlendirilmesinde bankalar teminattan çok likiditenin gelecek düzeyine dayalı biçimde de hareket edebileceklerdir. Ölçüt, bankaların kredi taleplerini değerlendirirken kullanabilecekleri ve izleme aracı özelliği de olan yeni ve ilave bir kredilendirme ölçütü niteliğindedir. Bununla birlikte, ölçüt ile gelecekteki NİS düzeyinin bugünkü NİS düzeyine göre taahhüde yönelik olarak teminat avantajı sağlayacak şekilde de işletmeler teşvik edilebileceklerdir. Ölçütün negatif NİS düzeyindeki bir işletme için dahi olumlu yönde bir yöneliş veya teşvik unsuru olması mümkündür. Çeşitli varsayımlar ve sınırlamalara rağmen modelin ortaya koyduğu ölçütün, mali analiz kapsamında likidite ölçümünde kullanılması ve bankalar için işletmelerin kredi taleplerini değerlendirmekte katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Banks have oriented to the assessment in quantity using the past data in the financial tables of the businesses for the evaluation of the credit demand. An affirmative evaluation of any credit demand is rather based on the collateral. There is no particular criterion usable to determine the value in the future for the level of Net Working Capital (NWC) which is among the data measured for the credit demand. However, credit taken by a business today is going to be repaid in the future and liquidity will be leading in this repayment. The objective of the study is to develop and give the usability of a criterion by means of the model built therein. Thus, banks could then rely on the future value of liquidity rather than collateral in assessing the credit demand of the businesses. The criterion is usable for the banks in assessing credit demand and it is also a new and auxiliary crediting criterion with its characteristics of an observation vehicle. Nevertheless; through the commitment on the future level of NWC related to the current level of NWC, the criterion could motivate businesses by providing advantage in collateral. It could be a positive direction or a motivating factor even for a business which has a negative NWC level. Tough various assumptions and limitations, the use of the criterion given by the model for liquidity measurements in the scope of financial analysis and its contribution are expected for the banks in assessing the credit demand of businesses.