17. yüzyıl divan edebiyatı ve Nef'î
17th century diwan literature and Nef'i
- Tez No: 370394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Divan edebiyatı, Türklerin, 13. ve 19. yüzyıllar arasında Anadolu'da yarattıkları İslâm kültürünün ortak özeliklerini yansıtan, geniş ölçüde Arap ve Fars edebiyatının etkisini taşıyan yazılı bir edebiyat türüdür. Divan edebiyatında başlangıcından beri şiir, nesirden daha önde yer almış ve daha gelişmiştir. Bu suretle adlandırılmasına sebep, bu edebiyatın daha çok manzum eserlerden meydana gelmesi ve şiir kitaplarına“divan”denmesidir. 17. yüzyıldan itibaren duraklama dönemine giren Osmanlı İmparatorluğu, bu yüzyılda en karışık ve bunalımlı devrini yaşamıştır. Ancak siyasî ve sosyal hayatta görülen karışıklık ve bozukluklara rağmen edebiyat, bu devirde de gelişimini sürdürür. Bu yüzyılda yetişen şairlerden biri de Nef'î'dir. Bu çalışma ile Nef'î'nin 17. yüzyıl divan edebiyatı içerisindeki yeri ortaya konulmuştur. Şairin hayatı hakkında bilgi verilmiş, edebî şahsiyeti ve çağdaşı birçok şairin ortak noktası olan ''Sebk-i Hindî'' ana hatlarıyla tanıtılmaya çalışılarak şairin üslûbu değerlendirilmiştir. Övgü ve yergi şairi olmasıyla ayrıca değerlendirilmiş olan Nef'î'nin son olarak Türkçe Divan'ından ve Sihâm-ı Kazâ'sından seçme şiir ve tercümelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Diwan literature was created by the Turkish people in the period of 13th – 19th century and bears the general characteristics of the Islamic culture and to a high degree it reflects the influence of the Arabic and Persian literature. The Poetry is highlighted since its beginning, a lot more than the prose. It is called Diwan, because it is poetry and the pieces were being collected in a collectanea called“Diwan”. The Ottoman Empire declined in the 17th century. In the 17th century was the begining of the power struggle and the turmail of the caos for the Empire. Though the politic and social turmail took place in the 17th century, the literature carried on its progress. In this century was also witnessed the famous poet Nef'i. With this work, the importance of Diwan literature poet, Nef'i has come into the light a seventeenth century. İt is possible to trace characteristics of his style in his poems. In the projected study the biography of the poet and deeds in the literature will be intruduced. Nef'i was influenced by Sebk-i Hindi as similar to a number of othercounterpart poets. Except that Nefi is famous for his praises he is also famous for his Satire. His sturdy style full of satire costs his life.