16. ve 17. yüzyıl divan şiirinde devlet - millet ilişkisi
The state-nation relationship in 16th and 17th century divan poetry
  1. Tez No: 992336
  2. Yazar: ERCAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, klasik Türk edebiyatına dair Tanzimat döneminden beri yerleşik olan“Divan şiirinin toplumsal gerçeklikten kopuk, hayalî bir yapıya sahip olduğu”yönündeki kabulü sorgulamakta ve bu şiir geleneğini 16. ve 17. yüzyıl Osmanlı Devleti'nde devlet-millet ilişkisinin çok boyutlu bir aynası olarak ele almaktadır. Çalışmanın temel tezi, Divan şairlerinin sadece estetik kaygı güden sanatkârlar olmanın ötesinde toplumu, toplumsal ve siyasal olayları konu edinen; aynı zamanda devletin yapılanmasında aktif rol alan bireyler olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmanın birincil kaynaklarını, dönemin önde gelen şairleri olan Nef'î, Nâbî, Bâkî, Fuzûlî, Taşlıcalı Yahyâ Bey, Zâtî ve Şeyhülislâm Yahyâ gibi isimlerin Dîvânları oluşturmaktadır. Divan şiirinde adalet, liyakat, yönetim, imar faaliyetleri, millet ve kavimler, toplumsal nizâm, kültürel yaşam gibi temaların nasıl işlendiği ayrıntılı bir şekilde çözümlenmiştir. Tezin temel bulguları, incelenen iki yüzyıl arasında zihniyet dönüşümü olduğunu ortaya koymaktadır. 16. yüzyılın eserlerinde padişah'ın zillullâh-i fi'l-arz rolü ve cihan hâkimiyeti ideali baskınken, 17. yüzyıla gelindiğinde bu dil, liyakatsizlik ve ekonomik buhranlar nedeniyle hiciv ve nasihat formları üzerinden yönetime karşı doğrudan eleştiri ve tavsiyelere dönüşmüştür. Şairlerin bu dönemdeki rolü, onların Osmanlı Devleti'nin yönetim biçimini, toplumsal yapısını, sunulan hizmetleri, bürokratik yapıyı, devlet ve millet anlayışını yansıtan kritik bir sosyo-politik kaynak olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, divan edebiyatı alanına tarih, sosyoloji ve siyaset felsefesi perspektifini dahil ederek, divan edebiyatının estetik bir kaygının ötesinde olduğu gerçeğini açığa çıkarıp tarihsel ve siyasal işlevini bilimsel literatüre kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis challenges the long-established view, dating back to the Tanzimat period, that classical Turkish Divan poetry is detached from social reality and possesses an imaginary structure. It examines this poetic tradition as a multifaceted mirror of the State-Nation relationship in the Ottoman Empire during the 16th and 17th centuries. The main thesis of the study is to reveal that Divan poets were not merely artists driven by aesthetic concerns, but individuals who addressed society and socio-political events, while also playing an active role in the structure of the state. The primary sources of the study are the Divans of leading poets of the period, such as Nef'î, Nâbî, Bâkî, Fuzûlî, Taşlıcalı Yahyâ Bey, Zâtî, and Şeyhülislâm Yahyâ. The thesis provides a detailed analysis of how themes such as justice, merit, governance, development activities, nations and peoples, social order, and cultural life were addressed in Divan poetry. The main findings of the thesis reveal a transformation in mentality between the two centuries examined. While the 16th-century works emphasised the sultan's role as zillullâhi fi'l-arz (the shadow of God on earth) and the ideal of world domination, by the 17th century, due to incompetence and economic crises, this discourse had shifted to direct criticism and advice against the administration through satire and exhortation. The role of poets during this period was critical socio-political commentary reflecting the Ottoman Empire's form of government, social structure, services provided, bureaucratic structure, and understanding of the state and nation.