Pablo Picasso ve Georges Braque'ın Kübist Dönem eserlerinde form-ışık ilişkisi
In Cubist Period, the form – light relation in Pablo Picasso and Georges Braque
  1. Tez No: 370395
  2. Yazar: ARZU İSGİLİP
  3. Danışmanlar: DR. AYHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
18.yüzyılda İngiltere' de buhar makinesinin bulunması, kömür ve çelik sanayinin gelişmesi, elektrik ve kimya sanayinde meydana gelen teknolojik gelişmeler yeni sanayi kollarının oluşmasına neden olmuştur. Sanayi ile birlikte daha fazla üretilen mal, daha fazla ulaştırma, iletişim ve mekanik güç ihtiyacını zorunlu kılmıştır. Fabrikalaşmanın artması, küçük el sanatlarını ortadan kaldırırken, salgın hastalık ve ölümlerin azalarak nüfusun artması kente göçü hazırlamıştır. Endüstri Devrimi ile zenginleşen işçi sınıfının 19.yüzyılda, siyasal ve politik olayları takip eden bilinçli insan modeline dönüşmesini sağlamıştır. Aristokrasi ve burjuvaya karşı güç kazanan insan sanata yönelmiştir. Fotoğraf tekniğinin kullanılışıyla gerçeğin tıpa tıp kopyasının elde edilmesi ve bilimsel buluşlarla İzlenimcilik akımıyla nesnenin değişen ışıkla ortaya çıkan formu incelenmiştir. Bunun sonucu ışıkla formun konturlarını eritip nesneyi soyuta yaklaştırmıştır. Böylece nesnenin doğadan kopuşu gerçekleşmiştir. P.Cezanne' ın doğayı küp, silindir, koni biçimleriyle çözümlemesiyle gerçekleşen biçimsel arayışları, yapılan bu çalışmada form-ışık ilişkisinin biçimsel anlamda tarih içindeki yeri konumlandırılmıştır. Cezanne ile başlayan biçimsel araştırmalar, Pablo Picasso ve Georges Braque' ın çalışmalarıyla Kübizm akımı içinde açıklanmıştır. Kübizm' de form ile parçalanan nesnenin, soyutlanarak plastik gerçekliğine ulaşması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 18 century, the invention of steam engine in England, development of coal and steel industry, teknological developments in the industry of electricity and chemistry caused the existence of new industry branches. With the increase in the amount of goods and the need for transportation make communication and mechanical power be more necessary. While the numbers of factories were increasing, the art of handmade disappeared. On the other hand, the numbers of contagious diseases and death rates decreased. As e result, population and the speed of migration to the cities increased. With Industry Devolution, in 19 century, workers began to get rich. All these events caused the rise of awarenes of working class people. People who goined power aganist the bourgeois were getting more interested in art. Getting the alike copy of real objects by using the photograph method occured. With scientific inventions and Impresyonizm Tendency, the form of the object with changeable light was examined. As a result; contours of light and form were remowed and the object came closer to the abstract so, breaking off the object from the nature occured. P. Cezanne' s scientific inventions came true with telling the nature as a cube, cylinder and cone shapes. With this search, the relation between form and light – the formal meaning – took place its position in history. The formal searches beginning with Cezanne are explained in the Cubism tendency with Pablo Picasso and Georges Braque' s studies. In Cubism, the process in which the object having lost its relation to its own shape by gaining a new abstract form was told.