Konut kredisinin kullanımını etkileyen faktörler ve yatırımcıların finansal davranışlarının analizi
Analysis of the factors affecting mortgage use and the investor's financial behaviour
  1. Tez No: 370393
  2. Yazar: DERYA HİLAL KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Gelişen dünya ekonomisi beraberinde birçok piyasanın da gelişimini zorunlu kılmıştır. Son dönemlerdeki bu gelişimle, hükümetlerin konut piyasasına yönelik politikaları önem kazanmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde mortgage ortaya çıkış sürecinden, gelişimi ve içeriği detaylı olarak anlatılmaktadır. İkinci bölümde ise öncelikle ABD ve Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulanan mortgage sistemi daha sonra gelişmekte olan ülkelerdeki mortgage sistemi anlatılmaktadır. Bununla birlikte bireyler konut alımına barınma ihtiyacının yanı sıra farklı amaçlar içinde yönelmektedir. Bireylerin bu yönelimleri, çalışmanın üçüncü bölümü olan davranışsal finans kısmında ve son bölüm olan uygulama kısmında yapılan anket çalışmasıyla analiz edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Together with the evolving world economy, devolopment became a compulsory for many markets. With this development in recent years, government policies have gained importance for the housing market. In the first part of this study, you can find details about emergence proces, development process and contents of the mortgage system. In the second part, firstly the mortgage system in United States and European countries, later the system in developing countries are described respectively. Furthermore, without housing requirements, individuals are interested in housing purchases for different purposes. The tendencies of these individuals are being analysed by surveys in the third and at the same time the last part of the study, which is named“Behavioral Finance”.