Moğolların Deşt-i Kıpçak seferleri
Dasht-i Kipchak campaigns of Mongols
- Tez No: 370396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DEMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Moğol seferleri, tarihin en önemli askeri faaliyetlerinden biridir. Moğol hakimiyetine giren yerlerden biri de Deşt-i Kıpçak'tır. Günümüzde Rusya'nın güneyindeki ve Ukrayna'nın kuzeyindeki bozkırlardan oluşan Deşt-i Kıpçak, XIII. yüzyıla dek bir Türk boyu olan Kıpçaklarla birlikte anılmıştır. XIII. yüzyılda Moğolların gelişi siyasi anlamda Kıpçak Hanlığı'na son vermiştir. Ancak Moğolların burada tesis ettiği Cuci Ulusu, bir süre sonra Kıpçak kültürünün etkisi altında kalmıştır. Birkaç kuşak sonra da Kıpçak kültürüne adapte olmuşlar, Kıpçak Türkçesiyle konuşmaya başlamışlardır. Moğol seferlerinin başarısını anlayabilmek için ardındaki askeri ve kültürel yapı dikkate alınmalıdır. Bu yönüyle Moğolların Deşt-i Kıpçak seferleri, konunun anlaşılabilmesi için dikkat çekici bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Mongolian campaigns of history is one of the most important military operations. One of the places which was dominated by the Mongols in Cumania (Dasht-i Kipchak or Kipchak Steppe). Today, the steppes of southern Russia and Ukraine to the north consisting of Cumani, XIII. century with a Turkish tribe, which has been called the Kipchaks. In XIII. century arrival of the Mongols, the Kipchak Khanate ended in a political sense. However, the Mongols established here Nation of Cuçi, after some time under the influence of the culture remained Kipchak. After a few generations have adapted to the culture of the Kipchak and Kipchak Turkish began to talk with. To understand the success of the Mongol expedition behind the military and cultural structure should be considered. This side Dasht-i Kipchak operations of the Mongols, it is a remarkable example for the understanding of the subject.