Soğuk savaş sonrası Türkiye-Suriye ilişkileri
Turkish-Syrian relations in the post cold war
- Tez No: 370397
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması Türkiye-Suriye ilişkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu düşünceden hareketle giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde ülke hakkında bir kanı, düşünce oluşturulması amacıyla, Suriye hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, iki ülke arasında Soğuk Savaş sırasında yaşanan önemli olaylar irdelenmeye çalışılmış ve ülkenin kaderini belirleyen Baas Partisi hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Soğuk Savaş'ın bitişi ve yeni oluşan dünya düzeninde iki ülkenin birbirlerine karşı yaklaşımları ve ilişkilerdeki gerginlik dönemi yansıtılmıştır. 1990'ların sonu itibariyle iki ülke arasındaki ilişkiler yumuşamaya başlamıştır. Bu arada Körfez Krizi ve yansımaları da verilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölüm iki kısma ayrılmıştır. Bunun nedeni 2000'li yıllarda ilişkiler tarihin en zirve noktasına ulaşmış daha sonra da yönetimsel anlamda kopmuştur. İlk kısımda uluslararası gelişmelerin Türkiye ve Suriye üzerindeki etkileri ve gelişen ilişkiler irdelenmiştir. Bu dönemde iki ülke ekonomik anlamda birbirine kenetlenmiş, sınırları kaldırmış ve hükümet düzeyinde ortak toplantılarla tam bir eşgüdüm oluşturmuştur. İki ülke de birbirlerini stratejik ortağı olarak görmekteydiler. İkinci kısımda, Arap Baharı ile bozulmaya başlayan ve daha sonra da kopan ilişkiler irdelenmiştir. Arap Baharı ve yansımaları, Türkiye'nin yaklaşımları ve Türkiye-Suriye ilişkilerinin kopma aşamasına nasıl geldiği irdelenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde de genel bir değerlendirme yapılmış ve Türkiye-Suriye arasındaki ilişkilerinin düzelmesine yönelik bir takım öneriler ortaya konmuştur. Bu çalışma yeni bir yaklaşım ortaya koymayı değil; güncel bilgileri de içine katarak bir fikir oluşturmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis aims to analyze Turkish-Syrian relations. With this understanding, this study has been separated into four chapters in addition to introduction and conclusion. In the first chapter, general information on Syria was given with an attempt to create an idea of the country to reflect on. In the second chapter, important developments concerning the relations between the two countries during the Cold War were analyzed and information on the Baath Party which determined the course of events in Syria was provided. The third chapter is a reflection of the two country's attitudes to one another starting from the end of the Cold War to the newly formed new international order. From late 1990's the relations between two countries began to soften. This chapter also included an explanation of the Gulf Crisis and its ramifications. Chapter four is separated into two parts. This is because relations reached its historical peak and then plunged into a total break off at the governmental level. In the first part, the effects of international developments on Turkish-Syrian relationship and the developing tendency of relations were analyzed. During this period, the two countries became economically integrated, removed travel restrictions and established total coordination with joint governmental meetings. The two countries treated one another as strategic partners. The second part is about the deterioration and breaking off relations with the Arab Spring. The analysis focused on the Arab Spring and its repercussions, how Turkey's approached to this phenomenon and how Turkish-Syrian relations broke off. The conclusion included a general evaluation of the subject matter and put forward suggestions for the improvement of Turkish-Syrian relations. This thesis aims at introducing understanding of Turkish-Syrian relations with the latest publicly available information, rather than putting forward a new approach.