Piyano öğretiminde teknik becerilerin geliştirilmesinin incelenmesi
Researching the devolopment of technical skills i̇n piano education
- Tez No: 370398
- Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN SIRRI GÜNER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada modern piyanolar yapılmaya başlandıktan sonra klavsen ve klavikord gibi tuşlu çalgılarla var olan Eski Parmak Okulu'nun zamanla nasıl değişime uğradığı hakkında bilgiler sunulmuştur. Daha sonra teknik ve ses faktörlerinin birbirleriyle ilişkileri incelenmiştir. Piyanistik hareketlerin ve rahatlığın nasıl oluşturulacağı incelenmiş, piyano tekniğinin sanatsal fikre dayanması ve önce zihinde başlaması hakkında araştırma ve inceleme yapılmıştır. Jimnastik hareketleri ve el-kol egzersizler hakkında araştırma yapılmış ve elde edilen veriler sunulmuştur. Son olarak ise Czerny, Chopin ve Liszt'in etütlerinden örnekler alınmış, bunların barındırdığı teknik zorluklara nasıl yaklaşılabileceği ve etütlerin nasıl icra edilebileceği hakkında özlü değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presented information about how the Old Finger School had changes in time after the modern pianos were being constructed After that the relationship of technique and sound factors were submitted. The form of pianistic movements and the sense of freedom was studied and the piano technique which begins in mind and has basis on the artistic idea was investigated and researched. The datum which was provided after the information reserch about gymnastics and piano exercises was presented in this study. As a conclusion examples were taken from Czerny, Chopin and Lizst's etudes and evalution was made about how to approach the technical difficulties in them and how to perform them.