1923 – 1950 dönemi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Kütahya milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
Parliamentarian of Kütahya at the Turkish National Assembly between 1923 and 1950 and their political faalities
  1. Tez No: 370464
  2. Yazar: DENİZ DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUSTAFA ÖNTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
ÖZET Çalışmanın konusu“1923-1950 Yılları Arasında TBMM'deki Kütahya Milletvekilleri ve Siyasi Faaliyetleri”olarak belirlenmiştir. Öncelikle parlamento kavramı tanımlanmaktadır. Sonra genel hatlarıyla parlamenter sistemin dünyada ve Türk Tarihi'ndeki gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Tez çalışması 1923-1950 yılları arasındaki TBMM'nin yedi yasama dönemini kapsamaktadır. Bu dönemde Kütahya'dan parlamentoya seçilen 42 milletvekili hakkında bilgi verilerek, bu kapsamda milletvekillerinin analiz ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Milletvekillerinin bölge kökenlilik oranı, eğitim seviyeleri, mesleki durumları ve parlamento deneyimleri tespit edilerek değerlendirmeler yapıldı. Bu çalışmada kronolojik sıralama esas alınarak milletvekillerinin meclisteki siyasi faaliyetleri dönemler halinde verilmiştir. Bu faaliyetler her yasama döneminin kendi içerisinde eğitim, hukuk inkılaplar vs. gibi konu başlıkları altında sınıflandırılmıştır. Milletvekillerinin konuşma metinleri konu başlıklarına göre tasniflenmiş ve kısa bir şekilde yorumlanması yapılmıştır. Böylece milletvekillerinin kendi bölgeleri ile ülke geneline olan katkıları ortaya konulmuştur. Bu çalışma, Uşak Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırmalar Birimi Tarafından 2013/TP008 nolu proje kapsamında desteklenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yasama Organı Üyeleri, Kütahya Milletvekilleri, Siyasi Faaliyetler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of the thesis has been determined as the“Parliamentarian of Kütahya at the Turkish National Assembly between 1923 and 1950 and Their Political Faalities.”İn this thesis first the concept of the parliament has been defined. Then, in general, the evoluation of the parliamentory system in the world and the Turkish history has been stated. The thesis is consist of seven legislation terms of the Turkish National Assembly between 1923 and 1950. In this period the information about fortytwo parlimantarions who were elected from Kütahya has been given and their analysis and assessments have been done. The proportion of region origin of the parliamentarions, their aducation levels, their professions and their parliament experiences have been established and evoluated. This work bases on the cronological order of the parlamentarions and their facilitices at parliament in their legislation terms have been stuided. This facilites are classified under the headlines of education, law, revolutions etc. In every legislation term. The speech texts of the parlamentarions have been sorted out in their titles and also their short interparations have been done. Thus the contributions of the parlamentarions to the improvement to their own regions and the whole country have been expressod. This work is supported as a part of project numbered 2013/tp008 by Uşak University Rectorate Scientific Resources Unit. Key Words : Members of Legislation power, Kütahya Parliaments, Political proceedings.