Sağlık sektöründe örgüt ikliminin iş doyumuna etkisi
Impact of jobsti̇fi̇cati̇on of the organi̇zati̇onal cli̇mate i̇n the health sector
  1. Tez No: 370476
  2. Yazar: KADRİYE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma bir devlet hastanesinde görev yapan ve hastaneler açısından son derece önemli olan sağlık çalışanlarının iş doyumu ve örgüt iklimini belirlemek ve demografik değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Adana ilinde faaliyet gösteren devlet hastanesinde gerçekleştirilen çalışmaya 162 sağlık çalışanı katılmıştır. Ölçek olarak Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Örgüt İklimi Ölçeği kullanılmıştır. İş dünyasında, farklı sektörlerde faaliyet gösteren organizasyonların rekabetin yoğun olarak yaşandığı iş hayatında varlıklarını sürdürebilmelerinin en önemli koşulunun, klasik yönetim tarzının ötesinde dinamik örgüt biçimlerinin oluşturulması olduğunu ifade edebiliriz. Örgüt bünyesi içinde farklı görevlerde çalışan işgörenlerin iş doyum düzeylerinin, örgütün çalıştığı sektörde lider konuma yükselmesinde ciddi katkıları olabileceği, çalışanların iş doyumunun ortaya çıkmasında örgütsel yönetim biçiminin de etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Sağlık sektöründe örgütsel iklim yapısının çalışanların iş doyumu üzerindeki etkisinin açıklanmaya çalışıldığı bu çalışmada, kamu ve devlet hastanelerinde çalışan personelin iş doyumları arasındaki farkın sebepleri, içinde bulundukları örgütsel yapının verimliliğini etkileme düzeyleri izah edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde İş doyumu ve genel özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde örgüt iklimi ve özellikleri, üçüncü bölümde ise Türkiye'de Sağlık Sektörü hakkında genel bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was made in order to examine the reletion ship between demographic variablesand to determine jobsatisfaction and organizational climate of the health personel working in a public hospital. This is extremely important in terms of hospitals. 162 health worker sparticipated in the study performed in Adana State Hospital. As a measurement Minnesota JobSatisfaction and Organizational Climate Scalewasused. We can expressed that them ostimportant conditiontomaintain their existence in the business world , where there is an intense competition of the organization operating in different sectors, is to be created the dynamicforms of organization beyond the classicman agementstyle. We can tell tha torganizational managementstyle can be effective to be a leader and to increaselevels of jobsatisfaction of employees working in different tasks. In this study which at temptedtoexpla in the impact on employees' jobsatisfaction of the structure of organizational climate in the healthsector , it has tried to be explained the efficiencylevels of the organizationalstructure and there a sons for the difference between jobsatisfaction of the personel working in the public and state hospital. In the first part of the study, general information is given about jobsatisfationandits general features. In the second part, organizational climate and itscharacteristics are given. And in the third part, general information about the HealthSector in Turkey are given.