Destekleyici örgüt ikliminin, yenilikçi iş davranışı ve çalışan performansına etkileri: Sağlık sektöründe bir uygulama
Effects of supportive organizational climate on innovative work behavior and employee performance: An application on health sector
- Tez No: 602197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez çalışması kapsamında örgütlerin kişilikleri olarak da adlandırılan iklim kavramının destekleyici bir unsur olarak yenilikçi iş davranışlarına ve çalışan performansına etkileri incelenmiştir. Bu doğrultuda bir sağlık işletmesinde araştırma kapsamında ele alınan hipotezlerin test edilmesi amacıyla 171 katılımcıya anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere yönelik geçerlilik/güvenirlik analizleri, korelasyon analizleri, ANOVA analizi ve regresyon modellemesi yapılmıştır. Çalışmanın temel amacını, Destekleyici Örgüt İkliminin son yıllarda örgütlere rekabetçi avantaj kazandırmadaki etkisi sebebiyle sıklıkla çalışmalara konu olan Yenilikçi İş Davranışı üzerindeki etkisini incelemek ve söz konusu olgunun çalışanların kişisel performansına etkisini araştırmak oluşturmaktadır. Ayrıca çalışma kapsamında Yenilikçi İş Davranışı ile Çalışan Performansı arasındaki ilişki test edilmiş ve bu ilişkiye Destekleyici Örgüt İkliminin düzenleyici etkisinin varlığı araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Destekleyici Örgüt İklimi ile Yenilikçi İş Davranışı arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilirken, her iki değişkenin Çalışan Performansı üzerindeki etkisi ispatlanamamıştır. Destekleyici Örgüt İklimi olgusunun Yenilikçi İş Davranışı ve Çalışan Performansı arasındaki ilişkiye düzenleyici etkisinin varlığı saptanmakla birlikte bu etkinin anlamlılık düzeyi oldukça düşüktür. Çalışma kapsamında ayrıca söz konusu ilişkiler demografik alt gruplarda da incelenmiş ve analiz kısmında bu sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the effects of climate concept, which is also called the personalities of organizations, as a supportive factor on innovative work Behaviors and employee performance is examined. In this respect, a questionnaire is applied to 171 participants, who are working in a healthcare institution, in order to test the hypotheses discussed in the scope of the research. Validity/reliability analysis, correlation analysis, ANOVA analysis, and regression modeling are performed for the data obtained. The main purpose of the study is examining the effect of the Supportive Organizational Climate on Innovative Work Behavior, which is often the subject of studies due to the effect on gaining competitive advantage to the organizations in recent years, and investigating the effect of this phenomenon on the personal Employee Performance. In addition, the relationship between Innovative Work Behavior and Employee Performance is tested and the existence of the regulatory impact of the Supportive Organizational Climate is investigated. According to the results of the analysis, while a statistically significant and positive relationship is found between Supportive Organizational Climate and Innovative Work Behavior, the effect of both variables on Employee Performance could not be proved. Regarding the relationship between Innovative Work Behavior and Employee Performance, the effect of the Supportive Organizational Climate phenomenon is determined, but the significance level of this effect is very low. Within the scope of the study, these relations are also examined in demographic subgroups and these results are included in the analysis section.