İhracat ve ücretler arasındaki ilişkinin Türkiye ekonomisi için sınanması
The relationship between export and wages
  1. Tez No: 370477
  2. Yazar: GÜRÇEM ORANSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET DÜLGER, PROF. DR. NEJAT ERK, DOÇ. DR. SÜLEYMAN BİLGİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada ticaret liberalizasyonu sonrası artan dış ticaret ile birlikte gelir dağılımında yaşanan değişimlerin ücretlere etkisi tartışılmaya çalışılmıştır. Çalışma, ücretin bir gelir bölüşümü problemi olmasından yola çıkarak, ücret oluşumunda dış ticaretin ve daha özelde ihracatın ücretlere etkisini ortaya koymaya yönelik dış ticaret teorileri ile devam etmektedir. Ticaret liberalizasyonu sonrası görülen etkin piyasalar, yüksek verimlilik, uluslar arası ticaretin önündeki engellerin kalkması gibi gelişmeler maliyet rekabetini arttırmakta ve ücret düzeylerinde değişimler yaşanmaktadır. Dış ticaretin ücretler üzerindeki etkisinin pozitif mi yoksa negatif mi olduğu konusunda hala kesin bir kanıya varılamamakla birlikte, görüş farklılıklarının ülkelerin ekonomik yapısına ve ticaret hacimlerine bağlı olarak değiştiği söylenebilir. Bu araştırma, gerek teorik gerek uygulamalı literatürden sağlanılan bir model eşliğinde, Türkiye?de 1988:Q1-2010:Q4 dönemine ait üçer aylık verilerle birim kök, eşbütünleşme ve hata düzeltme modeli kullanılarak, ihracat ve dışa açıklığın ücretler üzerine etkisinin varlığını ve ne yönde olduğunu ortaya koymaya çalışacaktır. Hem ihracatın hem de dışa açıklığın ücretler üzerindeki etkisi Türkiye İmalat Sanayi alt sektörleri için ayrı ayrı incelenmiştir. İncelenen dönemler itibariyle ele alınan modellerde tüm sektörlerde tam olarak bir uyum sağlanamasa da genel itibariyle ihracat ve dış açıklığın ücret üzerinde negatif bir etki yarattığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the together with increasing foregin trade after trade liberalization, affects of changing income distribution on wages has been discussed. Assuming wages as an issue of income distribution, it continues with foregin trade theories which are related to foreign trade and affect of export on wages in particular. The developments such as effective markets after trade liberalization, high efficiency and removal of barriers in front of international trade increase cost competitiveness and wage levels change. It is still discussed whether foreign trade has positive or negative affects on wages but it can be claimed that differences of opinion vary depending on economical structures and trade volumes of countries. Using a model which has been supplied from both theoretical and practical literature, this research will try to find out affects of export and openness on wages using unit root test, cointegration techniques and error correction mechanism on Turkish economy during the period of 1988:Q1-2010:Q4. Affects of both export and openness on wages has been studied seperately for sub sectors of Turkish Manufacturing Industry. Although there is not a full compliance in all sectors which are studied in all models within periods examined, it has been found out that export and openness create a negative affect on wages.