Aile irşat ve rehberlik bürolarının yetişkin din eğitimine katkısı (Adana ili örneği)
The conribution of family guidance and concelling offices on the adult religious education (Case of Adana city)
- Tez No: 370481
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ SALİH ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma ile Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Adana Aile İrşat ve Rehberlik Bürosunun yetişkin din eğitimine katkısını incelemeye çalıştık. Bu çerçevede 2008-2009 yıllarında büroya iletilen sorular ile sorulara verilen cevapları içeren danışılan ve kayıt altına alınan karteksler içerisinden 500 tanesi üzerinde yaptığımız değerlendirmede her ana başlık altında çarpıcı bulduğumuz karteksleri örnek olarak verdik. Tespitlerimize göre bürodan hizmet alma şekli bakımından en sık görüşme şekli olarak % 66,8 oranıyla telefonla görüşme tercih edilmiştir. Büroya en çok başvuranlar cinsiyet bakımından % 97,4 ile bayanlardan oluşmaktadır.Bürodan daha çok 20-59 yaş arası bireyler dinî danışma ve rehberlik hizmeti almıştır. Büroya danışanların mesleklerine baktığımızda ise % 60,8 ile ev hanımlarının çoğunlukta olduğunu görmekteyiz. Büroya danışanlar, medeni durumları bakımından incelendiğinde evlilerin oranının %80 olduğu ortaya çıkmıştır. Danışanların eğitim durumları göz önüne alındığında % 36,2 ile ilkokul mezunlarının çoğunluğu teşkil ettiği ve büroya danışılan soru ve sorunlar konularına göre tasnif edildiğinde ise % 25,4 ile birinci sırada fıkhi soruların yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca büroda kayıt altına alınan kartekslerden elde ettiğimiz sonuca göre aile kurumunun çok ciddi sarsıntı yaşadığını, aile bireyleri arasında anlaşmazlıkların, kopmaların yaşandığı, aile içi geçimsizlik ve aile içi şiddetin de toplumumuzda azımsanmayacak derecede olduğu tespit edilmiş ve bu kötü gidişata karşı başta resmî kurumlar olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerinin özveriyle çalışması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, were searched the contribution of Adana Family Information and Guidance Office which is affiliated to Presidency of Religious Affairs on adult religious education. In this context, we exemplified striking information form sundereach main topic on the evaluationover 500 (fivehundreds) information form sthroughall information forms which includes recorded questions and answers transmitted to Office between the years 2008-2009. According to our identification with regard to receiveservices the most preferred form of communication is phone by percentage of 66,8. Themost of the people who applies to Office are women by percentage of 97,4. The people who took religious and guidance service are mostly between 20 and 59 years old. When you look the job of appliers the most of them are house wife by percentage of 60,8. If, the appliers are investigated as their marital status plenty of them are married by percentage of 80. When we take into account educational status of appliers a great majority of them are graduated from primary school by percentage of 36,2. If the questions and problems are classified by subject, most of them about Islamic laws in the great majority by percentage of 25,4. Besides, according to result of coming information forms foundation of family experiences severe concussion and, there are disagreement and separation between family members. At the same time, family dissension and violence are quite common in our society. Consequently, all official institutions and non-governmental organizations should make an effort to try overcome all these problems.