Değişen dünyada değer yönelimleri ve dindarlık: KKTC örneği
Value priorities and religiosity in a changing world: cases of the Turkish republic of Northern Cyprus
- Tez No: 370482
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada KKTC vatandaşlarının değer yönelimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Genel tarama modelindeki çalışma, basit rastlantısal yöntemle seçilen 401 (194 erkek ve 207 kadın) kişiden oluşmaktadır. Ölçme aracı olarak Schwartz Değerler Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların değer sıralaması tespit edilmiş, değer yönelimlerinin dinî ve sosyo-demografik değişkenler ile ilişkileri araştırılmıştır. Ayrıca dindarlık görüntülerinin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, köken ve ikamet değişkenleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların en çok önemsediği değer geleneksellik olurken, en az önemsediği değer ise uyarılım olmuştur. Sırasıyla iyilikseverlik, uyma, evrensellik, özyönelim, başarı, dindarlık, güvenlik, hazcılık ve güç değer yönelimleri de söz konusu iki değerin arasında yer almıştır. Bu sıralama, KKTC halkının toplumsal değerlere bireysel değerlerden daha fazla önem verdiğini ortaya koymuştur. Öte yandan dinî değişkenlerle hazcılık ve uyarılım değerleri arasında negatif yönde; iyilikseverlik, geleneksellik, uyma, güvenlik ve dindarlık değerleri arasında pozitif yönde; evrensellik değeri arasında ise bazılarıyla (namaz kılma) negatif, bazılarıyla (dua etme, oruç tutma) da pozitif yönde seyreden anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine Turkish Republic of Northern Cyprus citizen?s value priorities. This cross-sectional study involves 401 (194 males and 207 females) persons selected by random method. Schwartz Value Inventory was used as a data collection tool. In this study, value orderings of the participants were ascertained and the relationships of their value orientations with religious and socio-demographic variables were researched. Furthermore the relationship of their religiosity images with age, gender, educational level, origin and residence variables was analyzed. According to the results of the study, while the value to which participants give much more importance is the tradition, the value to which participants less importance is the stimulation. The value orientations of benevolence, conformity, universalism, self-direction, achievement, religiosity, security, hedonism and power respectively are between the two values. This ordering reveals that Turkish Republic of Northern Cyprus public gives more importance to social values than individual values. On the other hand, the negative relationships between religious variables and hedonism and stimulation, the positive relationships among benevolence, tradition, conformity, security and religiosity; among the universalism value, significant relationships which present positive aspect with some and negative aspect with some were ascertained.