Çeşitli ayetlerdeki örnekler bağlamında Kur?an?da ses anlam ilişkisi
The phonetic-semantic connection in the Quran in sense of various illustrations
- Tez No: 370484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız Kur?an?da çeşitli örnekler bağlamında ses anlam ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmamız 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın konusu, amacı ve metodu açıklanmaktadır. İkinci bölümde, çalışmamıza kavramsal açıdan temel teşkil eden delâlet konusu incelenmiş olup çeşitleri olan lafza bağlı olan delâlet ile lafza bağlı olmayan delâlet hakkında detaylı bir bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde, Kur?an?ın edebî üslubunu yansıtan bazı temel özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Arap alfabesindeki harflerin karakteristik özellikleri incelenerek kur?an?da ses anlam ilişkisine dair öne çıkan ayetler açıklamalı bir şekilde ele alınmakta ve kur?an?da ses anlam ilişkisi ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our work is to demonstrate the phonetic-semantic connection in the Quran in sense of various illustrations. Our search is made of 4 sections. In the first section, the subject, the aim and the method of the study are explained. In the second section, the subject of guidance forming the base of our work in sense of conceptual has been examined and has been given a detailed information about its kinds which are utterance-related and utterance irrelated guidances. In the third section, some of the main features of Quran reflecting its literary style are examined. In the fourth section, dominant verses of Quran in sense of phonetic-semantic connection are explanatorily studied examining the characteristics of the letters in Arabic alphabet and the phonetic-semantic connection in Quran is revealed.