Şevkî Dayf'ın en-Nakd ve fi'n-Nakdi'l-edebî adlı eserlerinin incelenmesi
Examining Shawqi dayf's books en-Nakd and fi'n-Nakdi'l edebî
- Tez No: 370483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Arap edebiyatı ve eleştiri alanında oldukça tanınmış bir âlim olan Şevkî Dayf?ın hayatı, en-Nakd ve Fi?n-Nakdi?l-Edebî adlı eserleri incelenmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tezin konusu amacı ve metodu açıklanmaktadır. İkinci bölümde; Şevkî Dayf?ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde; en-Nakd adlı kitabın içeriği ve yazarın ele aldığı konu başlıkları incelenmektedir. Dördüncü bölümde; Fi?n-Nakdi?l-Edebî adlı kitabın içeriği ve yazarın ele aldığı konu başlıkları incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise; her iki eser özet bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Shawqi Dayf, famous scholar in criticism in Arap literature and his works named ?en-Nakd and Fi?n-Nakdi?l-Edebî are searched. Our study consisits of four parts. In the first part, the purpose of the study and methods are explained. In the second part, information about Shawqi Dayf?s life and his books are given. In the third part, information about ?the content of `en-Nakd? and the topics the scholar mentioned are searched. In the fourth part, information about the content of the Fi?n-Nakdi?l-Edebî? and the topics the scholar mentioned are searched. In the conclusion part , the assesment of ?en-Nakd? and ?Fî?n-Nakdi?l-Edebî? was made briefly.