Simulation in medical systems: An application in a hospital laboratory
Sağlık sistemlerinde simulasyon: Bir hastane laboratuvarında uygulama
- Tez No: 370501
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÇOLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde sistemlerin performans ölçütü olan davranış ve değişkenleri anlamak çok büyük öneme sahiptir. Hem üretim hem servis işletmelerindeki değişkenliği ve karmaşıklığı yönetebilmek kritik bir husustur. Bu gibi değişken ve karmaşık sistemlerin temsil edilebilmesi ve değerlendirilebilmesi için model kurmak güvenilir bir seçenektir. Bu çalışmada, bir hastane merkez laboratuvarı Arena simulasyon yazılım programı kullanılarak simule edilmeye çalışılmıştır. Diğer laboratuvarlar yapısal farklılıklara sahip olduğundan ve ayrı süreçler içerdiğinden, bu çalışmaya hormon ve biyokimya laboratuvarları dahil edilmiştir. Model, doktorun istem yapmasından sonraki aşamaları içerecektir. Bu süreçler; istem gelişleri, istem kabul, barkodlama, kan alma, pnömatik transfer, numune kabul, test analizi, sonuçların değerlendirilmesi ve sonuç onay işlemleridir. Bu süreçler esnasında bazı evrelerde gecikmeler gözlenmiştir. Bu gecikmeler hastaların sonuç alma süresini artırmakta, dolayısıyla doktorların teşhis koyma zamanını geciktirmektedir. Bu çalışmada, laboratuvardaki kuyruk beklemeleri ve gecikmeler, sistemde kalma süresini minimize etmek ve hastalara sunulan hizmet kalitesini artırmak amacıyla analiz edilmiştir. Bu çalışma kapsamında sistemsel problemlerin ortaya çıkarılabilmesi amacıyla simulasyon modeli 90 günlük bir zaman dilimi çalıştırılmış olup muhtemel çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has always been crucial to understand behavior and parameters of systems that determines the performance. Managing the mobility and complexity of both manufacturing and service organizations is a critical issue. In order to represent and evaluate those mobile and complex systems, developing a model is a reliable option. In this study, model of a hospital laboratory is developed by Arena simulation software. Hormone and biochemistry laboratories are included since other laboratories have structural differences and are processed separately. The model includes the processes after doctors? making order which are; arrival of orders, order acceptance, barcoding, blood-letting, pneumatic delivery, sample acceptance, processing test, evaluating results and result approval. During these processes of the laboratory, delays are observed in different stages which affect time of patients? getting test results and accordingly diagnosis time increases. For this reason, in this study queue waitings and delays in the laboratory are examined with the aim of minimization of total time spent in system and enhancing quality of service provided to patients. Within the scope of this study, simulation model is run for a time period of 90 day in order to reveal system related problems and probable solutions are suggested.