Ergenlerde görülen psikolojik belirti düzeylerinin cinsiyet ve aile işlevlerine göre incelenmesi
Investigation of psychological symptom levels in adolescents according to gender and family functions
- Tez No: 370502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, 14?18 yaş arası ergenlerde görülen psikolojik belirti düzeylerini cinsiyet ve aile işlevselliği açısından incelemektir. Araştırma örneklemi, 14?18 yaşları arasında, 9-10 ve 11. sınıfa devam eden 429 kız ve 342 erkek olmak üzere, toplam 801 ergendir. Örneklem, Adana ili Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova ilçe sınırları içinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu lisesi ve Genel-akademik ve özel lise türündeki okullar arasından ?Oranlı Küme Örnekleme? yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin aile işlevlerine ilişkin veriler ?Aile Değerlendirme Ölçeği?, psikolojik belirtilerine ilişkin veriler ?Kısa Semptom Envanteri? ve kişisel bilgilerine ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ?Bilgi Formu? kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde 2 (kız-erkek) X 2 (aile içi sağlıklı-sağlıksız işlev) faktörlü ilişkisiz ölçümler desenine uygun İki Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Katılımcıların psikolojik belirtileri üzerinde cinsiyet ve aile içi problem çözme, iletişim, rol, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme, davranış kontrolü, genel fonksiyonlar işlevleri ortak etkisine göre anlamlı bir fark bulunmazken; psikolojik belirtiler üzerinde cinsiyet ve aile içi problem çözme, iletişim, rol, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme, davranış kontrolü, genel fonksiyonlar işlevleri ana etkisine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Anlamlı fark bulunan değişkenlere ilişkin sonuçlar incelendiğinde cinsiyet ana etkisine göre kızların psikolojik belirti düzeyi puanları aritmetik ortalamalarının erkeklerin psikolojik belirti düzeyi puanları aritmetik ortalamalarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Aile işlevi ana etkisine göre ise aile içi sağlıksız problem çözme, iletişim, rol, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme ve genel fonksiyonlar işlevi olan ergenlerin psikolojik belirti düzeyi puanları aritmetik ortalamalarının aile içi sağlıklı problem çözme, iletişim, rol, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme ve genel fonksiyonlar işlevi olan ergenlerin psikolojik belirti düzeyi puanları aritmetik ortalamalarından daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine psychological symptom levels in adolescents between the ages of 14-18 in terms of gender and family functioning. The sample consists of a total of 801 adolescent students (429 girls and 342 boys) whose ages range from 14 to 18. The adolescent students are selected among Anatolian high schools and General - academic and private high schools which are affiliated by the Ministry of Education in Seyhan, Yüreğir, Sarıçam and Çukurova quarters in Adana via ?Cluster Sampling?. The data related to the students? family functions who participated in the present study were obtained through“Family Assessment Scale”, the data related to psychological symptoms“Brief Symptom Inventory”prepared by the researcher and the data related to personal information“Information Form”were obtained. In the data analysis, 2 (male-female) X (healthy and unhealthy family functioning) factorial design with unrelated measures appropriate Two-Way Analysis of independent samples (ANOVA) was used. While psychological symptom levels of the participants on the gender and family problem solving, communication, roles, affective responsiveness, affective involvement, behavior control, there was no significant difference regarding the main effect of the general functions the host, psychological symptom levels of the participants on the gender and family problem solving, communication, roles, affective responsiveness, affective involvement, behavior control, a significant difference was found regarding the main effect of the general functions the host. When the results which have variables with statistically significant difference were investigated, it was found that ,according the main effect of gender, arithmetic mean of scores psychological symptoms of the female were higher than the male. Also according the main effect of family function, it was obtained that arithmetic mean of scores psychological symptoms of the adolescents with unhealty problem solving, communication, roles, affective responsiveness, affective involvement, and general functions in the family were higher than the adolescents with healthy problem solving, communication, roles, affective responsiveness, affective involvement, and general functions in the family.