Algılanan örgütsel destek ve kişilik özelliklerinin takım inovasyonu üzerine etkisi: Türk Telekomünikasyon A.Ş. üzerine bir araştırma
The effect of perceived organizational support and personality traits on the team innovation: A research on Türk Telekomüni̇kasyon INC.
  1. Tez No: 370564
  2. Yazar: YAVUZ ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. NİHAL KARTALTEPE BEHRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Algılanan örgütsel destek ve kişilik özellikleri kavramları sıklıkla araştırmalara konu olmaktadır. Çalışanların algıladıkları örgütsel desteğin motivasyonun sağlanmasında ve verimliliğin artmasında etkili olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Ayrıca, kişilik özellikleri örgüt içerisinde takım çalışmasının daha etkin olabilmesi adına önem atfedilen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel anlamda takımlar oluşturulurken kişilerin uyumuna bakmak, birbirleriyle çalışıp çalışamayacaklarını değerlendirmek yeterliydi. Ancak inovatif takımlar sadece uyum gösteren kişilik özelliklerine sahip bireylerden değil; birbirlerini farklı özellikleri ile tamamlayan kişilerden oluşmaktadır. Bu tarzdaki bir örgüt yapısı inovatif fikirlerin ortaya çıkmasına imkân tanıyacaktır. Bu noktada çalışanların algıladıkları örgütsel destek de inovatif katkılarını olumlu etkileyecektir. Araştırmada anket yöntemi kullanılarak algılanan örgütsel destek ve kişilik özelliklerinin takım inovasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma, Türk Telekomünikasyon A.Ş. Kurumsal Müşteri Başkanlığı çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda algılanan örgütsel destek ile takım inovasyonu arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kişilik özellikleri noktasında ise sorumluluk boyutunun takım inovasyonunu olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of perceived organizational support and personality traits are often the subject of research. The various studies present that worker's perceived organizational support is an effective factor to motivate them and increase their performance. Besides, the personality traits emerge as one of the important issues within the organization to become more active on behalf of team work. In the traditional sense, viewing individual's harmony and whether they can work together when creating teams was enough. However, innovative teams are composed of not only individuals who have suitable personality traits, but also individuals who complete each other with different traits. This type of organizational structure will give opportunity to the emergence of innovative ideas. Herein worker's perceived organizational support affects positively their innovative contributions. In this study, by using survey method, the effects of perceived organizational support and personality traits on the team innovation are researched. The study has been practiced on workers in Turk Telekom Corporate Department. Research results shows that there is a positive correlation between the organizational support and the team innovation. Concerning personality traits, it is detected that the responsibility dimension affects team innovation positively.