Propaganda teknikleri açısından Ermeni soykırımı iddialarının bir analizi
An analysi̇s of Armeni̇an genoci̇de allegations in terms of propaganda techniques
- Tez No: 370580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Osmanlı Devleti topraklarında yıllarca huzur ve güven içinde yaşayan Ermeniler, emperyalist devletlerin etkisiyle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren isyanlar çıkarmaya başlamış ve bağımsız devlet kurma vaadiyle kandırılmışlardı. Ermeni meselesinin temelleri başta İngiltere ve Fransa olmak üzere batılı büyük devletler ve Rusya tarafından atılmıştı. Daha sonraları Ayastefanos Antlaşması'nın 16. ve Berlin Antlaşması'nın da 61. maddeleri ile uluslararası bir sorun olarak gündeme gelen Ermeni meselesi, komitelerin kurulması, Ermeni terör olaylarının artması ve Batılı güçlerin kışkırtmasıyla Osmanlı Devleti'ni oldukça zor durumda bırakmış ve tehcire zorlamıştı. Ermeniler ise tehcir olayının ardından 99 yıl geçmiş olmasına rağmen bu olayı daima canlı tutmaya çalışmışlar ve dünya kamuoyuna tehciri soykırım gibi aksettirerek kara propaganda yapmışlardır. Tarihte Ermeni komiteleri, misyoner okullar ve kilise gibi unsurları kara propaganda için kullanan Ermeniler günümüzde ise film, belgesel, karikatür, afiş gibi sanat dallarını ve çeşitli iletişim kanallarını kara propaganda için kullanmaktadırlar. Bu çalışmada“Propaganda Teknikleri Açısından Ermeni Soykırımı İddialarının Bir Analizi”yapılmıştır. Literatür taraması ile detaylı bir şekilde konu irdelenmiş olup örnek olay çalışmasıyla propaganda taktik ve teknikleri üzerinde durulup söylem analizi yapılmıştır. Ermeni sorunu genellikle tarihçiler tarafından detaylı bir şekilde ele alınıp incelenmesine rağmen çok önemli ve belirleyici olan iletişim boyutu hep gözden kaçmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada propaganda bağlamında konu ele alınmaya çalışılmıştır. Ermeni soykırımı iddiaları ve Ermeni propagandası konuları üzerinde durularak konu örneklerle irdelenmiştir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde literatür taraması yapılıp Ermeni sorununun tarihsel gelişimi ele alınarak, Ermeni Tehcirine giden süreç ana hatlarıyla incelenmiş olup Ermeni meselesine neden olan büyük devletler de konuya dahil edilmiştir. İkinci bölümde; Ermeni propagandası genel bir bakış açısıyla ele alınarak Ermenilerin propaganda için kullandıkları misyoner okulları, kilise, Ermeni isyan komiteleri irdelenmiş ayrıca görsel anlamda Ermeni film, belgesel, afiş ve tasarımlar propaganda bağlamında incelenmiş ve söylem analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde; propaganda taktik ve söylemleri bağlamında propagandanın kavramsal boyutu incelenmiş ve propaganda çeşitleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise; Ermeni propagandasına karşı genel bir değerlendirme yapılıp çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Armenian, who lived on Ottoman empire soil in safety and peace for many years, started to rebel by the influence of imperialist countries beginning from the second half of the 19th century, hence the Armenian issue started. The Armenian issue, which was later turned into an international agenda by the 16th item of Ayastefanos agreement and the 61st item of Berlin agreement, led Ottoman Empire to a difficult situation and compelled to relocation because of increasing Armenian's terror events and provocation of western forces. However, The Armenian has tried to keep this case fresh and made black propaganda by conveying it to the world as if it is a genocide, in spite of the 99 years past after the relocation. Armenians, who used Armenian committees, missionary schools and churchs in purpose of black propaganda in the history, are now using art branches like films, so-called documentary films, caricatures and posters for black propaganda. In this study, an analysis of Armenian genocide allegations was made in terms of propaganda techniques. The subject was researched thoroughly, propaganda techniques were mentioned with sample cases and expression analyses were made. The Armenian problem was usually researched by historians in detail but communication aspect which has been very important and determinative was always ignored. Hence, in this study the subject was handled in the context of propaganda. The Armenian genocide allegations, and Armenian propaganda subjects were emphasized and subjects were inspected with examples. In this context; In the first part of this study a literature scan was made and historical evolution of Armenian issue is examined, and Armenian relocation and big countries that caused Armenian issue are mentioned. In the second part, Armenian propaganda with a general perspective is studied and missionary schools, churches, Armenian rebellion committees that Armenians used for propaganda are examined besides, Armenian films, documentary films, posters and designs are studied in the context of propaganda, and expression analyses are made. In the third part, propaganda techniques and expressions are discussed, conceptual extent of propaganda and propaganda kinds are studied in detail. In the fourth section, a conclusion is made to Armenian propaganda.