Türkiye'de genel ve yerel seçimlerin siyasal iletişim ve propaganda yöntemleri açısından incelenmesi (1995-2002)
An analysis of general and local elections in Turkey from the perspective of political communication and propaganda methods (1995-2002)
  1. Tez No: 288157
  2. Yazar: MEHMET REHA BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın konusunu oluşturan Siyasal iletişim ve Propaganda konusuna değinilmeden önce inceleme alanımızın ilk kaynağını iletişim olgusu ve yöntemleri almaktadır.Siyasal reklamlar, en önemli siyasal iletişim yöntemlerinden biri olduğu için ikinci bölümde, siyasal iletişim sürecinde kullanılan reklamın yöntem ve tekniklerini açıklayarak ? Siyasal İletişim? ve ? Siyasal Reklam? tanımlamalarına değinilecektir.İkinci bölüm üçüncü kısmında ise ?Propaganda? anlamına ve ?Seçim kampanyalarında siyasal propaganda? ya değinilecektir.?İletişim, Siyasal İletişim ve Propaganda? konusuna teorik olarak değinildikten sonra çalışmanın Üçüncü Bölümünün birinci kısmında ? Türkiye'de 1946'dan Günümüze Kadar Yapılan Demokratik Seçimler?, ? Seçimlerde Kullanılan Yöntemler ve Propaganda Teknikleri?, ?Türkiye'de Siyasal Reklam ve Propagandanın Gelişimi,? konularına değinilecektir.Çalışmanın Üçüncü bölümünün ikinci kısmında ?1995-2002 Sonrası Genel ve Yerel Seçimlerin Siyasal İletişim ve Propaganda Yöntemleri Açısından Değerlendirilmesi? yer almaktadır.Çalışma süresince özellikle 1995-2002 yılları arası Türkiye'de yapılan genel ve mahalli seçimlerde siyasi partilerin kullandıkları siyasal iletişim ve propaganda tekniklerinin belirtilmesi açısından ulusal basın başta olmak üzere yerel basın, sürece ilişkin mevcut resmi kayıtlar da inceleme alanına dâhil edilmiştir. Bu çerçevede, verilen beyanatlar ve dönemlere ait seçim stratejileri ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Before mentioning about the political communication and propaganda which is the main topic of the study,the initial basis for our analysis will be the communication phenomenon and its methods.So as to political advertisements are the most crucial methods of political communication in the second section of study political communication and political advertisement will be defined by explaining the methods and techniques of political communication process.In the third part of the second section of study the definition of propaganda will be given and political propaganda during the election campaigns will be mentioned.?Communication, Political Communication and Propaganda? the first part of the third section ? Democratic Elections in Turkey from 1946 up to present?, ? The methods and Techniques used in elections?, ? The development of political advertisement and propaganda in Turkey? will be mentioned.The second part of third section ? An analysis of the 1995-2002 general and local elections from the political communication and propaganda methods perspective? will be stated.During study, in order to express the techniques of political communication and propaganda used by political parties especially within the years 1995-2002 general and local elections, particularly the national press and also local press, the official records of this duration are included in teh study area. In this context, the statements and election strategies in this duration are evaluated.