Siyasal iletişimde geleneksel ve yeni propaganda teknikleri karşılaştırması: Canvassıng modeli üzerine bir değerlendirme
Comparison of traditional and new propaganda techniques in political communication: An evaluation on the Canvassing model
- Tez No: 840438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Siyasal iletişim, geçmişten günümüze birçok kez dönüşüme uğramış ve sürekli olarak yeni değişimlerle gelişmiş bir olgudur. Siyasette iletişim, siyasal aktörlerin belirlenmesinde kullanılan oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle siyasal iletişimin içinde barındırdığı kullanım alanları üzerine bir araştırma yapmak oldukça önemlidir. Özellikle siyasal aktörlerin belirlenmesi için demokratik toplumlarda seçim sürecinde gerçekleşen faaliyetler, bu araştırmanın temel konusudur. Adayların oy oranlarını artırması ve arzuladıkları hedefe ulaşması için propaganda tekniklerinden faydalanması gereklidir. Propaganda faaliyetleri, geçmişten günümüze değişim ve dönüşüm yaşamışken siyasi partilerin politikaları ve adayların kullanacakları tekniklerin yarattığı etkiler oldukça önemlidir. Propaganda teknikleri, teknolojinin gelişimi ve siyasal iletişimde kullanılan araçlarda yaşanan değişiklikler ile bağlantılı olarak değişmiştir. Geleneksel teknikler ve yeni teknikler üzerine bir analiz yapmak, hangi tekniklerin adaylara daha fazla fayda sağlayacağını ortaya koymak adına önem arz etmektedir. Çalışmanın asıl gayesi, günümüzde siyasal katılımı ve oy oranlarını artırmaya yönelik girişimlerin neler olabileceği ve seçmen davranışlarını etkileme sürecinde Canvassing( yüz yüze oy toplama) yönteminin daha etkili olduğu düşüncesinden hareketle, seçmenleri oy vermeye ikna yöntemi olarak Canvassing modeline yönelmenin hedefe ulaşma konusunda sağlayacağı faydayı ortaya koymaktır. Araştırmada TBMM'nde bulunan partilerin Adana ili sınırları içerisinde yer alan kadın kolları temsilcileri örneklem olarak belirlenmiştir. Partilerin propaganda faaliyetleri ve Canvassing(yüz yüze oy toplama) yönteminden aldıkları geri dönüşler irdelenmiştir. Araştırmada Canvassing(yüz yüze oy toplama) yönteminin yeni tekniklere göre daha etkili sonuçlar doğurduğu ve oy oranlarında artış yaratarak seçmeni etkileme, ikna etme açısından olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Siyasal İletişim, Propaganda, Seçmen, Canvassing (Yüz yüze oy toplama)
Özet (Çeviri)
Political communication is a phenomenon that has been transformed many times from past to present and has constantly evolved with new developments. Communication in politics is a very important issue used in determining political actors. For this reason, it is very important to conduct a research on the areas of use of political communication. Especially the activities that take place during the election process in democratic societies to determine political actors are the main subject of this research. Candidates need to utilize propaganda techniques in order to increase their vote rates and achieve their desired goals. While propaganda activities have changed and transformed from the past to the present, the policies of political parties and the effects created by the techniques to be used by candidates are very important. Propaganda techniques have changed in line with the development of technology and changes in the tools used in political communication. It is important to make an analysis on traditional techniques and new techniques in order to reveal which techniques will benefit candidates more. The main purpose of the study is to reveal what initiatives can be taken to increase political participation and voting rates today, and the benefits of turning to the Canvassing model as a method of persuading voters to vote, based on the idea that Canvassing (face-to-face vote collection) method are more effective in the process of influencing voter behavior. In the research, the representatives of the women's branches of the parties in the TBMM within the borders of Adana province were determined as the sample. The propaganda activities of the parties and the feedback they received from the Canvassing (face-to-face vote collection) method were analyzed. In the research, it was concluded that the Canvassing (face-to-face vote collection) method yields more effective results compared to new techniques and contributes positively in terms of influencing and persuading voters by creating an increase in vote rates. KEY WORDS: Political Communication, Propaganda, Voter, Canvassing.