Erik Satie'nin piyano eserlerindeki stilistik özellikler
The stylistic characteristics of Erik Satie's piano works
  1. Tez No: 370617
  2. Yazar: EMRAH ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. METİN ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Erik Satie sanatındaki yenilikçi yaklaşımlarıyla Batı müzik tarihinin öncü bestecilerindendir. Kariyeri boyunca Fransız müziğinin dış etkilerden bağımsız hale gelmesi ve kendine özgü bir dile kavuşması için büyük çaba göstermiştir. Eserlerinde her zaman sade ve rafine bir dil arayışında olan besteci antik müzikler ve Fransız popüler müziği gibi kaynaklardan esinlenmiş, estetik görüşleri ve kendine özgü üslubunun da etkisiyle Fransa'da orijinal bir müzik dilinin doğmasına yol açmıştır. Yaşamının farklı evrelerindeki inanç ve yönelimleri sanatını doğrudan etkilerken, beslenmiş olduğu farklı kaynakların dengeli bir şekilde kullanımı müziğinde oldukça zengin bir stil çeşitliliğine sebep olmuştur. Satie'nin sıra dışı karakteri kadar renkli olan bu çeşitlilik, piyano eserlerinde net bir şekilde gözlemlenmektedir. Bu tezde Erik Satie'nin pek çok yüzü bulunan piyano müziğindeki özgün yaklaşımlara ve stilistik özelliklere ışık tutulmaktadır. Çalışmada Satie'nin içinde bulunduğu müzik ortamından hareketle öncelikle yaşamı, kişiliği ve müzikal geçmişi ortaya konmuş, ardından bestecinin estetik prensipleri ve esin kaynakları incelenmiştir. İlerleyen bölümde ise bu bilgilerin ışığında piyano eserleri üzerindeki etkiler ve yeni yaklaşımlar beş farklı stilistik grup altında ele alınarak Satie'nin stilistik yönelimleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erik Satie is one of the precursors of Western music history with his innovative approaches. Through his career, he made a great endeavor for liberating French music from foreign influences and to make it gain its distinctive idiom. Searching for a simple and refined musical idiom at his works, the composer has influenced from musical resources such as antique music and popular French music, and with the impacts of his aesthetic principles and characteristic style, he gave rise to an original music idiom in France. The beliefs and tendencies in various phases of his life have directly influenced his art and the use of different resources in a balanced manner has caused a rich style diversity in his music. This diversity which is colorful as Satie's extraordinary personality can be easily observed at his piano works. In this thesis, it is shed light on Erik Satie's genuine approaches and stylistic features of his multilateral piano music. Starting from the point of view of Satie's musical milieu, firstly his life, personality and musical background is set forth, later on his aesthetic principles and sources of inspirations are examined. In the proceeded chapter, in consideration of these informations, the effects and new approaches on his piano music is discussed under five different stylistic groups and aimed to assign Satie's stylistic tendencies.