Öğrencilerin dershaneye yönelik düşüncelerinin analizi
Analysis of students's ideas abaout training center
- Tez No: 370647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİFE ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Eğitim, insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlığın çağdaşlaşması, ilkel toplumlardan medeni toplumlar haline gelmesi, eğitim sayesinde gerçekleşmiştir. Eğitim- öğretim şekilleri ve eğitimin verildiği alanlar, insanlığın farklı dönemlerinde çeşitlilik göstermiştir. Başlarda, hayatta kalmak, düşmanla mücadele etmek gibi hedefleri olan eğitim, zaman içerisinde insanlığın da gelişmesi ile toplumları çağdaşlaşmanın üst sınırlarına taşıyacak, bir araç görülmüştür. Eğitim, zamanla gelişerek, kendine özgü birimleri olan büyük bir sistem halini almıştır. Sistem özelliğinden kaynaklanan bir gereklilik olarak, eğitim sisteminde de alt birimlerde gerçekleşecek bir aksaklık, bütün sistemin varlığını tehlikeye sokacak niteliktedir. Eğitim sistemini etkileyen unsurlar olan eğitim reformları, siyasetin etkisi, eğitim yönetimi, ulusal birlik duygusu, din etkisi, ülkenin coğrafi etmenleri, ülkenin demografik etmenleri, toplumdaki sosyal sınıf etkisi, dil etkisi ve ekonomik etmenler gibi eğitim üzerinde doğrudan etkili, yaptırım gücü yüksek olan unsurlardır. Ülkemizdeki eğitim kurumları, artan nüfusu, değişen ekonomik şartları ve yönetimde bulunan her siyasi görüşün kendi fikirlerini eğitime yansıtmak istemesi gibi nedenlerle kendilerini yeteri kadar yenileyememiş ve yeterli gelişimi gösterememiştir. Toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek düzeye çıkamayan eğitim sisteminin karşısında eğitim kurumlarına alternatif olarak görülen ve eğitime destek sağlayan özel öğretim kurumları ortaya çıkmıştır. Türkiye'de 1960'lı yıllara kadar, üniversite çağındaki nüfusun ve okullaşma oranının düşük olması sebebiyle üniversiteye giriş, sınav haricinde bazı yöntemler ile yapılmaktaydı. Ancak, hızla artan nüfus ve okullaşma oranı karşısında üniversitelerin sayısı yetersiz kalmış ve sınav sistemine geçilmiştir. Üniversite çağında olan nüfusun ve bu nüfusta okullaşma oranının fazla olduğu çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de üniversiteye giriş, sınavlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu sınavda başarı sağlamak ve iyi bir eğitim almak isteyen öğrenciler ve öğrenci velileri yetersiz gördükleri eğitim sisteminin tamamlayıcısı olarak gördükleri dershanelere yönelmişlerdir. Hızla artan dershane sayısı bazı kesimler tarafından, okullara alternatif oldukları ve toplumun okullara olan güvenini azalttığı, dershaneye giden ve gidemeyen öğrenciler arasında fırsat eşitsizliği oluşturduğu gibi gerekçeler ile eleştirilmektedir. Dershaneler, mevcut olan bir ihtiyaçtan doğmuştur ve merkezi sınavlar gibi seçme sınavlarının varlığı ve okullarda verilen öğretim tarzının bu sınavlarda başarıyı arttırmaya yönelik olmaması devam ettikçe bu ihtiyaç da devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Education is as old as human history. The modernization of humanity and the transformation of primitive socities to civilized socities have been realized by education. Education-tuition skills and the fields that educations delivered have been varied at different eras of humanity. At the early stages the target of education has been for the survival and the struggle with the enemies. As time passed it has been seen as a vehicle that will bring the socities to the upper level of modernization with the evolution of humanity. Education has been developed in the course of time and turned out to be a system that has its own functions. A defect that will happen at the lower level of the system that might happen because of the speciality of the system can jeopardize the existence of the whole system. Education reforms, the impact of politics, the managemetn of education, the feeling of national union, the impact of religion, the geographical factors of the country, the impact of the social classes in the society are the facts with high sanction that affect the education system . In our country, the education organizations did not renew and improve itself sufficiently because of the rising population, variable economical circumstances and the political views of the government that want to reflect their own view to the education. Private teaching organizations came into being as an alternative against the education organizations that lack to respond to the needs of the society. In Turkey, entrance to the university has been done with some other methods rather than exam because the population of students at the age of university education is low when compared to the whole population till the 60's. However, the number of universities became insufficient because of the highly rising population of the students and it brought the need to pass the system of examination. The entrance to the university has been done via exams in our country like the other countries which have high population of students at the age of university education. Some people complain about the private establishments which' number increase highly because they are alternative to the schools, they decrease the trust of the society to the schools and they form inequality of opportunities among the students that can go or cannot go to the private establishments. Private establishments came into being because of a current need and this need will continue with the existence of central exams like selection exams and the teaching skills at schools that do not intend to increase the success in these exams.