Ortaöğretime geçişte uygulanan SBS'lerin ailelerin sosyal yaşantısına etkileri ve ailelerin bu sınavlara ilişkin duygu ve düşünceleri
The placement tests for transition from primary education to secondary education as effects of family's social life and family's thoughts and emotions about the tests
- Tez No: 278059
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6., 7. ve 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilere yönelik uygulanan Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) ailelerin sosyal yaşantısı üzerindeki etkilerini belirlemek ve ailelerin ve bu sınava ilişkin duygu ve düşüncelerini tespit etmektir.Araştırmanın çalışma grubunu 2009?2010 eğitim öğretim yılında Ankara ili Çankaya ve Keçiören İlçelerinden seçilen altı ilköğretim okulu ve bu okullarda öğrenimine devam eden 6, 7 ve 8. sınıflardaki 359 öğrencinin ailesi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak 2 ana bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. I. Bölüm ailelere ait demografik bilgiler ve sınava hazırlık çalışmaları ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. II. Bölümde, Ural ve Erktin (2002) tarafından geliştirilen ?Sınava Yönelik Algılanan Önem Ölçeği (SYAÖ): Veli Formu? kullanılmıştır.Öğrencilerin SBS'ye hazırlık kapsamında yaptığı çalışmaların türlerinin ve sürelerinin frekans ve yüzde dağılımları ile velilerin yaptıkları harcamaların miktarı, verilerin özelliklerine göre tablolaştırılmıştır. Ayrıca SBS'lerin ailelerin sosyal yaşantılarına etkileri ve ailelerin bu sınavlara ilişkin duygu ve düşüncelerine ilişkin ifadelerin frekans ve yüzde dağılımları alınarak tablolaştırılmıştır.Araştırma sonucunda toplanan 359 anketten elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan öğrencilerin %62'sinin dershaneye devam ettikleri, % 18'nin etüt veya kursa gittikleri, %11'nin ise özel ders aldıkları görülmektedir. Ailelerin dershane için yaptıkları yıllık toplam ortalama harcama 2928 TL'dir.Bulgulara göre, çocukların; ailece yapılan etkinliklere, kitap okumaya, sportif ve sanatsal etkinliklere yeterince zaman ayıramadıkları; ailelerin, SBS'lerin genel anlamda çocuklarını olumsuz yönde etkilediğini gözlemledikleri söylenebilir. Diğer taraftan velilerin yaklaşık olarak yarısının okul başarısının dikkate alınması açısından notların hesaplamaya katılmasını doğru bulduğu, diğer yarısının yaklaşık 3/5'nin ise notların adil olmadığını düşündüğü görülmektedir.Sınav hazırlıklarının hem öğrenciler hem aileleri için zorlayıcı olduğu; gerek öğrencilerin gerekse ailelerinin kaygı ve stres yaşadığı; ailelerin sosyal yaşamlarını değiştirerek, çocuğunun sınav hazırlıklarına göre yeni bir yaşam programı düzenlediği ve sınav hazırlıklarının tüm aileyi etkilediği sonucuna varılmaktadır. Ayrıca velilerin çoğunun, SBS ile kazanılan okullarda okumayı üniversiteye girişte başarılı olmanın ilk adımı olarak gördükleri, çocuklarının iyi bir işe ve iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için SBS'de başarılı olması gerektiğini düşündükleri ve çocuklarının gelecekteki eğitim yaşantısı konusunda duygusal sıkıntılar yaşadıkları söylenebilir. Bu araştırmada, bu bulgular ışığında ortaöğretime geçiş sistemine yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the effects of placement tests (SBS) on families end their children attending to the 6, 7, 8th grade of the primary schools. Moreover, it is planned to see the thoughts and feelings and the behavioral change that occur in their social lives.The sample of this study is composed of 359 parents from six elementary schools selected from Çankaya and Keçiören districts in Ankara, in the 2009-2010 academic year. The data was collected through a questionnaire consisting of 2 main parts. In the first part; it is related to families demographic information and questions about the exam consists of preparatory work. In the second part,“Examination-Oriented Scale of Perceived Importance (SYAÖ): Parent Form”which was developed by Ural and Erktin (2002) was used.In the context of preparation to the placement exam, the frequency and duration of the studies of species distribution and percentage of parents with the amount of their expenses are tabulated according to the characteristics of data. Moreover, parents' behavioral changes that occur in social life, feelings and thoughts related to the test shows us the frequency and the percentage distributions on the table.As a result of research findings obtained from the collected 359 questionnaires; 62% of the students attended the lecture, 18% of them went to study or course and 11% of them had private lessons. Their total annual average expenditure for this is 2928 TL.According to the findings, children don?t have enough time for activities with family, reading, doing sports and others. This test that is observed by the parents is affecting the children adversely. Nearly, half of the parents consider the notes in terms of school success should be added to the calculation; whereas, approximately the 3/5 of the other half thought that it isn?t fair to add these notes into calculation.The preparation of the exam is compelling both the parents and the students, and this situation makes not only the students but also the parents stressful and worried. Parents change their social life according to the child's test preparation programs; and edit a new life, so exam preparation affects the entire life of the family. Moreover, the majority of parents say that the first step to be successful in the university entrance exam is to be successful in this test, and they think that success of the placement test determines their future and business life, therefore, parents have emotional distress for their children?s educational experiences in the future. In light of these findings, some scientific researches are presented for transition to the secondary education system that can be applied in the future.