320 numaralı Midyat Şer'iye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (Hicri 1315-1329/miladi 1897-1911)
The transcgiption and evolation of 320 numbered Midyat Legislative Ragistry
- Tez No: 370656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çalışma konusu olarak seçtiğimiz 320 numaralı Midyat şer'iye sicili 1315-1329 (1897-1911) yılları arasında Midyat ve Midyat'a bağlı nahiye ve köylerde mahkemeye intikal etmiş kayıtları ihtiva etmektedir.Araştırmamıza konu olan 320 numaralı Midyat şer'iye sicili bize, bu sicilin ait olduğu yıllarda Midyat'ın tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatı hakkında ipuçları vermekte ve vekalet defteri olduğu için sonuçlanmış dava kayıtlarını içermemektedir. Şer'iye sicili sadece noterlik işlerinin kayıt altına alındığı bir defter olarak karşımızda durmaktadır.Sicilde gayrimüslimler ve Müslümanlar arasındaki son derece uyumlu toplumsal ilişkiler olduğuna dair bazı sonuçlara varılmıştır.Başbakanlık Osmanlı arşivinde 1897-1911 arasını kapsayan üç defter daha bulunmaktadır. Ancak, bunların tamamı 320 no'lu Midyat şer'iye sicili gibi vekalet davalarını kapsamaktadır. Midyat'ı ilgilendiren başka defter bulunmaması sebebiyle elde ettiklerimiz vekalet davalarıyla sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Midyat Legislative Registry with number 320 that we have chosen as the main theme of our present study contains the registrations which were received by the courts in Midyat and townships and villages connected to Midyat between the years 1315-1329 (1897-1911).Midyat Legislative Registry with number 320 which is the subject of our study gives us information about historical, social, economical and cultural life of Midyat during the years that this registry belongs to but does not contain the resulted lawsuit records since it is a proxy book. This legislative registry stands only as a book where notary processes are taken under record.It has been concluded that there were highly compatible social relations between non-Muslims and Muslims in the registry.In the Prime Ministry Ottoman Archive, there are three more books comprising the years between 1897-1911, however, all of them contains the proxy lawsuits as legislative registry number 320. Since there has not been found any other book related to Midyat, the information we obtained are limited to the proxy lawsuits.