Elmalılı tefsirinin kırâat ilmi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of hak dini kuran dili in terms of different readings (qiraats)
  1. Tez No: 370660
  2. Yazar: TUGAY DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ana bölümünü Cumhuriyet döneminin en meşhur tefsiri Hak Dini Kur'ân Dili'nin kırâatlere göre değerlendirilmesini oluşturan bu çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında bu tefsirin müellifi Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın hayatı, eserleri ve bu tefsiri hakkında kısaca bilgi sunulmuştur.Birinci bölümde kırâat ilmi ve onunla ilgili genel bilgiler verilmiş, kırâat-tefsir ilişkisi ortaya konularak kırâatlerin tefsire sağladığı katkılar özetlenmiştir.Çalışmanın esas hedefini teşkil eden ikinci bölümde Hak Dini Kur'ân Dili, kırâatler açısından ele alınmıştır.Sonuç kısmında bu tefsirin kırâatler açısından taşıdığı değer özetlenmiş, ayrıca Kur'ân'ın tefsirinde kırâatlerin ve kırâat ilminin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the evaluations of Hak Dini Kuran Dili, which is the most famous commentary on Quran in the history of Turkish Republic, in terms of different readings (qiraats) and in this context it consist of two chapters except introduction.In the introduction, it was given information about the life and works of Elmalılı Muhammet Hamdi Yazır, who is the author of this commentary.In the first chapter, we gave some information about the science of readings (ilm al-qiraah) and relationship between qiraat and commentary and then we summarized the contributions of the readings (qiraats) to the commentary.In the second chapter, which constitutes the main part of our study, the work of Hak Dini Kuran Dili was evaluated in terms of the qiraats.In the conclusion, we tried to summarize the value of this study in terms of qiraats and it was emphasized the qiraats and ilm al-qiraah in the commentary on the Quran.