Uluslararası muhasebe sistemlerindeki çakışma ve ayrışmalar ışığında amaca yönelik muhasebe organizasyonu önerisi
Accounting organization proposal for the purpose in the light of overlap and decomposition on international accounting systems
- Tez No: 370673
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SUSMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Değişen dünyada hızla gelişen işletmeler ve buna bağlı olarak iş hacminin artması faaliyetlerin parasal yönden kontrolünü de zorlaştırmaktadır. İşletmelerin faaliyetlerinin raporlanması işletme ile ilgili tüm taraflar için çok büyük önem arz etmektedir. Anlaşılır ve güvenilir bir raporlamanın tüm taraflara katkı sağlayacağı da göz ardı edilmemelidir. İşletmelerin faaliyetlerini kayıt altına alan ve raporlayan muhasebe bilimi bu yönüyle taraflara daha güvenilir ve anlaşılır bir rapor sunmayı hedeflemektedir. Son yıllarda muhasebenin bu fonksiyonlarını daha iyi bir şekilde yerine getirmesi için birçok ülkede ve uluslararası düzeyde ve yine uluslararası örgütlerce birçok çalışma yapılmış ve yapılmaktadır. Uluslararası örgütlere paralel olarak Türkiye'de de bu çalışmalar yürütülmektedir. Uluslararası örgütler olarak Uluslararası Muhasebe Standartları Komitesi (Internatinal Accounting Standarts Committee), Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (Internatinal Federation of Account), Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu'nun (Internatinal Accounting Standarts Boards) katkıları ile düzenlenen Uluslararası Muhasebe Standartları ve Finansal Raporlama Standartlarına paralel olarak Türkiye'de de Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından hazırlanan Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları amaca yönelik olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızdaki amaç muhasebenin tarihsel gelişimini dikkate alarak uluslararası gelişmiş ülkelerin muhasebe sistemlerinin işleyişini incelemek ve düzenlenen bu standartların Türkiye boyutunun literatür taraması yaparak uygulama yönünün nasıl olduğunu ve raporlamaların nasıl düzenlendiğini araştırdıktan sonra Türkiye'ye uygun alternatif muhasebe hesapları ve alternatif muhasebe raporlamalarını düzenlemektir. Çalışmamız literatür taraması yöntemi ile irdelenecektir. Çalışmamız Türkiye'de yaşanan muhasebe gelişmelerine bir katkısı olacağı umuduyla yapılacaktır. Anahtar Kelimeler; Muhasebe Unsurları, Uluslararası Muhasebe Sistemleri, Türkiye Muhasebe Standartları, Muhasebe Organizasyonu Önerisi
Özet (Çeviri)
The rapidly developing businesses in a changing World and as a consequence of this, the increase in the business volume makes difficult to control the monetary aspects of activities. It is crucial for every related party within businesses to report business activities. It should not be underestimated that reliable and understandable reporting activities are going to make a significant contribution for all parties. The accounting science which record the activities of businesses, aims to create a more reliable and understandable reports on that sense. Recently, many studies have been carried out in many countries and with an international scope and also by international organizations in order to meet the functions of accounting better. With parallel to the international organizations, there are also studies carried out in Turkey. As prepared with the parallel of International Accounting Standards and Financial Reporting Standards with the contribution of International Accounting Standards Committee, International Federation of Account and International Accounting Standards Boards as known international organizations, The Turkey Accounting Standards and The Turkey Financial Reporting Standards prepared by Turkey Accounting Standards Committee are both organized for their very specific purposes. The purpose of the study is to analyze the accounting systems of developed countries with a historical perspective and determine the Turkey scope of those standards with an extensive literature and analyze the relevant implications and reporting procedures for an alternative account system and alternative account reporting system which is suitable for Turkey. The study is going to be analyzed with literature review. The study is going to be done with the hope of contributing to the accounting developments in Turkey. Key Words; Elements of Accounting, International Accounting Systems, Turkey Accounting Standards, Accounting Organization Proposal